28 lutego 2024
Wiadomości

Gmyz miał rację, trotyl był na wraku tupolewa – twierdzi sąd

Były dziennikarz śledczy „Rzeczpospolitej” Cezary Gmyz wygrał proces sądowy z gazetą. Chodziło o publikację sprostowania oświadczenia, w którym rada nadzorcza wydawcy i właściciel tytułu Grzegorz Hajdarowicz podważyli wiarygodność dziennikarza.

Do publikacji sprostowania oświadczenia wzywa wydawcę gazety prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który jednocześnie kończy sprawę.

W 2013 roku artykuł Gmyza „Trotyl na wraku tupolewa” wywołał medialną burzę. Dziennikarz opublikował sensacyjne ówcześnie informacje, że polscy eksperci badający wrak tupolewa w Rosji odkryli ślady materiałów wybuchowych. Wcześniej polscy prokuratorzy badający przyczyny katastrofy, powoływali się rosyjskich specjalistów, którzy wykluczali możliwość eksplozji na pokładzie Tu-154 M. Od tekstu odcięli się właściciel gazety Grzegorz Hajdarowicz i rada nadzorcza spółki Presspublika, zamieszczając w „Rzeczpospolitej” oświadczenie uderzające w autora publikacji. Gmyz i ówczesny redaktor naczelny dziennika Tomasz Wróblewski zostali wraz z dwiema innymi osobami pozbawieni pracy.

Cezary Gmyz odwołał się od treści oświadczenia stwierdzając, że całkowicie mija się ono z prawdą. Skierował do sądu sprawę o publikację sprostowania nieprawdziwych informacji rozpowszechnionych przez władze wydawcy dziennika i sprawę wygrał – najpierw przed Sądem Okręgowym w Warszawie, który nakazał publikację sprostowania organom spółki. Od tego wyroku odwołali się adwokaci reprezentujący pozwanych. W odwołaniu się argumentowali, że oświadczenie było ogłoszeniem płatnym, które w polskim prawie nie podlega sprostowaniu. Warszawski sąd apelacyjny zmienił wyrok sądu pierwszej instancji na korzyść spółki. Wtedy sprawa trafiła przed Sąd Najwyższy, a ten bez wątpliwości podzielił racje dziennikarza. Wyrok uchylił i nakazał SA ponowny proces. Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie zapadło wczoraj z orzeczeniem SA, które nakazuje publikację sprostowania informacji zawartych w oświadczeniu organów spółki wobec dziennikarza.

Mug/niezalezna.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net