Ciągle możemy negocjować w sprawie węgla

Przedstawiciel PiS wniedawnym wywiadzie zapowiadał twarde negocjacje w obronie udziału węgla w polskim miksie energetycznym i zrozumienia dla szczególnej sytuacji Polski. Eksperci podkreślają, że istnieją mechanizmy, które pozwolą zredukować emisję CO2.
– Unijny pakiet energetyczno-klimatyczny jest oczywiście wyzwaniem dla polskiej gospodarki. Z tym że przyjęto również rozwiązania, które mają zmniejszyć obciążenia i ułatwić modernizację polskiej energetyki i przemysłu – skomentował ekspert ds. klimatu Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, Marek Wąsiński. – Rozmowy dotyczące szczegółów właśnie trwają, także – obok ustępstw, które już są na stole – istnieje szansa na wynegocjowanie kolejnych – dodał Wąsiński, podkreślając, że nie ma możliwości, aby te cele zmienić. – Natomiast nadal możliwe jest wynegocjowanie korzystnych dla Polski rozwiązań na poziomie dyrektyw wprowadzających pakiet w życie – podsumowuje.
Z kolei według Julii Michalak (demosEUROPA) polski rząd może próbować domagać się zwiększenia puli darmowych uprawnień dla elektroenergetyki, czy zwiększenia liczby uprawnień tworzących fundusz modernizacyjny. Ponadto w planach jest powołanie otwartego dla wszystkich funduszu innowacji, w którym znajdzie się 400 mln uprawnień. – Polska może starać się, aby do tego funduszu wszystkie kraje miały zagwarantowany równy dostęp – podsumowuje Michalak.
Podo/bankier.pl