Czeska szkoła nie zgadza się na hidżab

foto: YouTube
foto: YouTube

Uczennica liceum medycznego w Pradze twierdzi, iż padła ofiarą dyskryminacji, gdyż dyrekcja nie zgodziła się na uczestniczenie przez nią w zajęciach w hidżabie. Władze szkoły tłumaczą: zezwolenie na noszenie chusty byłoby dyskryminacją wobec pozostałych uczniów, i dodają, że Somalijka nie złożyła na czas odpowiednich dokumentów, dobrowolnie rezygnując z nauki.

Ayan Jamaal Ahmednuur, imigrantka z Somalii, podjęła naukę w liceum medycznym w stolicy Czech, by szkolić się na pielęgniarkę. Dziewczyna twierdzi, że uniemożliwiono jej kształcenia się ze względu na to, iż chciała nosić podczas zajęć hidżab. Według Ahmednuur dyrekcja liceum początkowo domagała się jedynie rezygnacji z hidżabu w trakcie ćwiczeń praktycznych, a później zażądała zdjęcia nakrycia głowy również na innych lekcjach. Teraz Somalijka skarży szkołę i domaga się przeprosin oraz odszkodowania w wysokości 60 tys. koron czeskich (ok. 10 tys. złotych).

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z perspektywy dyrekcji. Szefowa placówki, Ivanka Kohoutova, twierdzi, iż przyczyną rezygnacji Somalijki z dalszej nauki były usilne prośby o przedstawienie potrzebnych dokumentów. Mimo żądań dyrektorki Ahmednuur nie przedstawiła zezwolenia na pobyt w Czechach oraz świadectwa posiadania wykształcenia podstawowego, a następnie sama z własnej woli zrezygnowała z dalszego uczęszczania na zajęcia. Dopiero później jako przyczynę rezygnacji z nauki formalnie podała zakaz noszenia hidżabu.

Na pytanie, czy w swoim liceum pozwoliłaby uczennicom nosić hidżab, Kohoutova odpowiada „nie”, gdyż narusza to względy bezpieczeństwa. – Dyskryminowalibyśmy w ten sposób innych – tłumaczy dyrektorka.

MGOT/rp.pl, idnes.cz

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.