2 marca 2024
Wiadomości

Czesław Kiszczak nie uniknie procesu

Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Sąd Administracyjny oddalił zażalenie obrony Kiszczaka na wznowienie sprawy zawieszonej w 2013 roku z powodu jego stanu zdrowia. Oznacza to, że Czesław Kiszczak niebawem stanie przed sądem. Prokurator IPN Bogusław Czerwiński, ma nadzieje, że teraz SA bezzwłocznie wyznaczy termin procesu odwoławczego Kiszczaka. IPN będzie wnosił o utrzymanie wyroku skazującego sądu pierwszej instancji.

2 kwietnia sąd odwiesił proces odwoławczy Czesława Kiszczaka skazanego nieprawomocnie na dwa lata więzienia w zawieszeniu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. Proces podjęto, bo biegli nie uznali, że stan zdrowia podsądnego to uniemożliwia, lecz tylko utrudnia, a pod pewnymi warunkami proces jest możliwy. O podjęcie sprawy wnosił prok. Czerwiński

Z decyzji nie był zadowolony obrońca komunisty mec. Grzegorz Majewski, który złożył zażalenie na tę decyzje. Troje sędziów SA uznało jednak, że zażalenie jest niezasadne.

Kiszczak w 2012 roku został skazany rzez Sąd Okręgowy w Warszawie na dwa lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. Rok później SA zawiesił badanie apelacji z uwagi na złe zdrowie Kiszczaka. W lipcu 2014 r. SA, na wniosek IPN, zlecił ponowne badania lekarskie byłego szefa MSW. W grudniu 2014 roku policja wykonała decyzję sądu o doprowadzeniu Kiszczaka na badania do Gdańska.

IPN oskarżył już w 2007 roku dziewięć osób – członków władz przygotowujących stan wojenny oraz Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Sam proces ruszył rok później, kilku osądzonych zmarło, reszta wyłączona ze względu na zły stan zdrowia.

W 2012 roku SO poinformował, że Kiszczak został skazany na dwa lata w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przegotowującej stan wojenny.

Pitak/pch24.pl

 

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net