2 marca 2024
WiadomościWojskowość

Czołgi Abrams zostają w Europie Wschodniej

foto: Sgt. A.M. LaVey;173 ABN/PAO, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com
foto: Sgt. A.M. LaVey;173 ABN/PAO, licencja CC BY 2.0 via Flickr.com

Dotychczasowe rotacje amerykańskiego kontyngentu wojsk lądowych na terenie Europy Wschodniej wiązały się z transportowaniem do USA całego etatowego sprzętu. Obecna pragmatyczna zmiana przewiduje pozostawianie sprzętu ciężkiego na kontynencie, dzięki czemu odpadną problemy logistyczne i finansowe.

Gen. Frederick Hodges, nowy dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie, zaproponował pod koniec ub. roku rozwiązanie dotyczące ciężkiego sprzętu (czołgi, bojowe wozy piechoty, samobieżna artyleria) dla brygady pozostającej na terytorium państw Europy Wschodniej. W ostatnim czasie fakt poruszenia tego wątku w trakcie rozmów z Pentagonem potwierdził minister obrony Tomasz Siemoniak oraz sekretarz obrony USA Ash Carter, podczas niedawnej wizyty w stolicy Estonii.

Na Litwie, Łotwie, w Estonii, Bułgarii, Rumunii, Niemczech czy w Polsce znajdzie się sprzęt będący etatowym wyposażeniem brygady US Army. Zgodnie z sugestią gen. Hodges’a będzie to w sumie około 250 wozów opancerzonych. Dokładniejsze dane padły z ust rzecznika Pentagonu, mjra Jamesa Brindle, który podał, że w tej liczbie znajdzie się m.in. około 90 czołgów M1 Abrams oraz 20 samobieżnych haubic M109. Mjr Brindle poinformował także, że nie planuje się poszerzenia sił lotniczych w Europie Wschodniej.

Nowa koncepcja amerykańska wychodzi na przeciw oczekiwaniom partnerów NATO. W efekcie należy się spodziewać znaczącej redukcji kosztów, ponieważ nie będzie potrzeby transportu ciężkiego uzbrojenia z powrotem za ocean. Innym ważnym czynnikiem jest przekazanie wyraźnego sygnału Rosji o stałej i poważnej obecności wojsk amerykańskich na kontynencie. Rzecznik Pentagonu wyjaśnił, że rozmieszczenie sprzętu ułatwi logistykę, co przyniesie „korzyść dla podatników i korzyść dla żołnierzy”.

Nie wskazano miejsca obecności amerykańskiego sprzętu na terytorium Polski. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że mogą to być okolice Drawska Pomorskiego lub rejon Żagań-Świętoszów.

W ciągu minionych ostatnich dni znaczenia nabrała także informacja o przerzuceniu drogą powietrzną za pomocą transportowców C-17 Globemaster dwóch czołgów M1A2 Abrams do Bułgarii.

Mug/dziennikzbrojny.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net