23 czerwca 2024
Wiadomości

Czy da się być bardziej podzielonym? Sondaż dotyczący obaw ukazuje stosunek do Ukrainy i Ukraińców

„Rzeczpospolita” opisała wyniki sondażu na zlecenie Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie [nazwa własna – red. Kr]. Wynika z niego, że badani niemal po równo są pozytywnie i negatywnie nastawieni do Ukraińców w Polsce. Tyle samo osób nie ma na ich temat zdania.

31 proc. badanych uważa, że Ukraińcy przybyli po wybuchu wojny do Polski mają „mają pozytywny wpływ na nasze społeczeństwo, uczą się języka, pracują, płacą podatki”. 34 proc. uważa, że są „roszczeniowi, przyczynili się do wzrostu cen, wykorzystują świadczenia”. 32 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Badanie wykazało, że bardziej, niż przeniesienia wojny na nasze tereny (42 proc.), Polacy boją się wzrostu cen i inflacji (75 proc.) i niszczenia państwa przez rządzącą oligarchię (56 proc.). Ponadto 52 proc. badanych boi się „wzmożenia działań antydemokratycznych przez ludzi sprawujących władzę”.

Również 42 proc. badanych obawia się zwiększenia fali uchodźców z Ukrainy do Polski. 38 proc. boi się ponownego szturmu imigrantów na granicę III RP z Białorusi.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Z kolei 37 proc. obawia się „wzrostu niechęci i wrogości Polaków do ukraińskich uchodźców”. Najmniej obaw dotyczy powrotu Wielkiej Histerii oraz wzrostu danych dotyczących śmiertelności od koronawirusa (25 proc.) oraz pozbawienia Polski suwerenności przez UE (26 proc.).

Badanie wykonał panel Ariadna na zlecenie Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie, działające w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w dniach 8-10 lutego. Badano 1145 respondentów.

rmf24.pl

fot. Posąg Kaina kojarzony głównie z facepalmem/fot. Alex E. Proimos/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net