29 lutego 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Dramat Dominikanek w Iraku

foto: Bo yaser - Praca własna, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Bo yaser – Praca własna, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

– W ciągu pierwszych 8 miesięcy inwazji ISIS straciłyśmy 12 sióstr. Ich serca nie potrafiły znieść ogromu cierpień – to słowa siostry Justyny ze zgromadzenia Sióstr Dominikanek św. Katarzyny ze Sieny, która opisała dramat sióstr zakonnych zmuszonych do ucieczki z terytorium Iraku zajętego przez islamistów.

Obecnie zakonnice żyją w prowizorycznym klasztorze w Ankawie na przedmieściach Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu. Na początku sierpnia ub. roku dominikanki opuściły Qaraqosh, największe chrześcijańskie miasto w Iraku. – Miałyśmy nadzieję, że niebezpieczeństwo potrwa tylko kilka dni, ale kiedy Kurdowie opuścili miasto, zrozumiałyśmy, że nie ma już żadnej nadziei – opowiada inna zakonnica. Razem z nimi z równiny Niniwy uciekło 120 tys. chrześcijan. Większość z nich przebywa obecnie w obozach uchodźców w Irbilu.

Natychmiast po ucieczce dominikanki zaczęły organizować pomoc medyczną dla uchodźców. Są też inne formy wsparcia. – Przede wszystkim zajmujemy się edukacją dzieci. Robimy wszystko co możemy, ale to nie wystarcza. ISIS zabija naszą przyszłość. Jeśli to pokolenie nie otrzyma od nas wykształcenia, nie otrzyma go od nikogo innego – powiedziała s. Diana.

Mug/pl.radiovaticana.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net