4 marca 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Duda idzie na wojnę z banksterami?

Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa bankowego, która przewiduje zmianę wysokości opłat sądowych w sprawach dotyczących czynności bankowych. Oznacza to, że banki stracą prawo do wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego.

Celem nowelizacji jest dopasowanie prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. „Rozstrzygnięcie Trybunału dotyczyło (…) przepisów, które przyznają bankom możliwość wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych i zarazem przesądzają, że takie tytuły – po nadaniu im klauzuli wykonalności przez sąd – mogą stanowić podstawę egzekucji wobec osób, które bezpośrednio z bankiem dokonywały czynności bankowych albo są dłużnikami banku z tytułu zabezpieczenia wierzytelności banku wynikających z czynności bankowych” – poinformowano.

Wykazano również, że ustawa odwołuje przepisy dotyczące wystawiania bankowego tytułu egzekucyjnego. Reguluje także system modernizacji zobowiązania kredytobiorców i pożyczkobiorców.

„Ponadto do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadza przepis stanowiący, że w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych opłata stosunkowa wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych” – napisano.

Nowela będzie wchodziła w życie 14 dni od zgłoszenia. Przewidziano w niej przepisy tymczasowe, a pozostałe zmiany mają charakter redakcyjno-dostosowawczy.

Zmiany w ustawie dotyczą nie tylko banków, ale również transformacji w kodeksie postępowania cywilnego, m.in. o spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielania premii gwarancyjnych czy refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Modyfikację obejmuje również ustawa o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych, ustawie o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, ustawie o finansach publicznych, ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz ustawie o prawach konsumenta.

Joan/wgospodarce.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net