Duda rusza do walki z Google

Sytuacja brzmi jak z kiepskiej komedii, ale niestety to prawda. Dr Jarosław Duda, naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, opracował i udostępnił za darmo w Internecie metodę kodowania ANS, która znacznie zwiększa efektywność kompresji danych. Niestety, Google złożyło wniosek o przyznanie patentu na to rozwiązanie, ponieważ… Polak tego nie zrobił.

pixabay

– Były student, doktorant, a obecnie pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Jarosław Duda na swojej drodze naukowej wprowadził rodzinę kodowań ANS, które pozwoliły znacznie poprawić parametry metod zapisywania informacji i kompresji danych w używanych przez nas urządzeniach elektronicznych, takich jak laptopy i smartfony, wykorzystywaną obecnie w produktach m.in. Apple’a, Facebooka i Google’a. Idealistycznie chciał, żeby ta metoda pozostała dostępna publicznie i darmowa – mówi Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ.

Jak stwierdza sam twórca metody, wniosek złożony przez Google zawiera „dokładnie te koncepcje”, które utworzył polski naukowiec. – Wniosek patentowy zgłoszony w USA zawiera dokładnie te koncepcje, które ja im napisałem. Robiłem to z myślą o praktycznym użytkowaniu tej innowacji, ale nie chciałem, żeby ktokolwiek – w tym Google – ograniczał dostęp do tego rozwiązania poprzez opatentowanie – mów dr Jarosław Duda. – Nie wiem jak działa UP w Stanach Zjednoczonych, ale mam nadzieję, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze rok temu próbowano to rozwiązanie opatentować, ale tamtejszy urząd odrzucił wniosek, gdyż uznał, że nie można opatentować czegoś, co jest za darmo dostępne w internecie – kwituje.

Uniwersytet zapowiedział, że udzieli swojemu wykładowcy pomocy prawnej i pomoże przygotować protest do urzędu patentowego w USA. – Będziemy domagać się wycofania wniosku patentowego, gdyż zależy nam, podobnie jak twórcy kodu, aby nikt nie blokował do niego dostępu – zapowiada Ochalik.

Asymetryczne systemy liczbowe to rodzina kodowań entropijnych wprowadzonych przez Jarosława Dudę na przestrzeni lat 2006-2014, używanych w kompresji danych od 2014 roku z powodu poprawionej wydajności w porównaniu z używanymi dotychczas metodami: ANS pozwala połączyć stopień kompresji kodowania arytmetycznego (używa praktycznie dokładnych prawdopodobieństw), z kosztem przetwarzania podobnym jak w kodowaniu Huffmana (przybliżającym prawdopodobieństwa potęgami 1/2). W wariancie tANS jest to osiągnięte przez skonstruowanie automatu skończonego w celu przetwarzania dużego alfabetu bez użycia mnożenia. ANS jest użyte m.in. w kompresorze Facebook Zstandard i kompresorze Apple LZFSE.

money.pl, reddit.com, antyweb.pl, wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.