3 marca 2024
RodzinaWiadomości

Duda: veto dla ustawy o „zmianie płci”

Prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o tzw. uzgadnianiu płci. Zastrzeżenia co do „Lex Grodzka” złożyli m.in. eksperci Instytutu Ordo Iuris. Swojego niezadowolenia nie kryją z kolei inicjatorzy kontrowersyjnej ustawy.

Informację o tym, iż Duda zawetuje ustawę, przekazał Cezary Gmyz, wkrótce potwierdziła ją sama Anna Grodzka. Inicjatorka projektu zarzuca prezydentowi brak samodzielności: „Wykonał polecenia swoich politycznych mocodawców. Nie jest prezydentem, który choćby stara się ważyć racje. Żałuję, że miałam jakieś złudzenia” – pisze na Twitterze Grodzka. „Jeśli wygra PIS i pisowsko podobna prawica i konserwa możemy spodziewać się rzeczy znacznie gorszych” – straszy była posłanka.

Propozycję ustawową Grodzkiej poparło w Sejmie 252 posłów, 158 było przeciw, a 11 się wstrzymało. Badający dokument Instytut Ordo Iuris miał zastrzeżenia odnośnie co najmniej pięciu poważnych kwestii. Wątpliwości budził m.in. art 2 ust. 1, mówiący o „subiektywnym sposobie określania płci, według odczuć, a nie obiektywnych faktów”. Wspomniano również o możliwości zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci, z których jedna musiałaby jedynie zmienić wpis w metryce. Kolejnym bulwersującym zapisem okazał się ten dotyczący ignorowania praw dzieci przy zmianie płci ich rodziców (sąd nie musiałby kierować się dobrem dziecka w takiej sytuacji). Wątpliwości budził również art. 12, który w ocenie Instytutu mógł pozwalać na wyłudzanie pieniędzy z ZUS-u, należne osobom innej płci.

Podo/gosc.pl, pikio.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Duda: veto dla ustawy o „zmianie płci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net