4 grudnia 2023
Wiadomości

Duda za zmianą konstytucji?

foto: twitter.com/RepublikaTV
foto: twitter.com/RepublikaTV

– Należy pochylić się nad konstytucją i przygotować nowe rozwiązanie, ale w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo – mówi prezydent Duda. Prezydent wygłosił przemówienie na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

W uroczystościach wzięli udział m.in. para prezydencka, premier oraz członkowie rządu. Odegrano hymn narodowy, wciągnięto flagę na masz i oddano salut armatni. – To my Polacy umieliśmy przyjąć taki akt pokazując Europie i światu wzór parlamentaryzmu i wzór budowania nowoczesnego ustroju państwowego, ale także wzór myślenia o realnej sytuacji ojczyzny. Myślenia o bezpieczeństwie, nie tylko własnym, ale także i innych współobywateli, myślących o tym, że tylko państwo silne daje przetrwanie i godziwe życie narodowi – mówi Duda. – Jakże wielka w tym zasługa tych, którzy tą konstytucję w tym kształcie zdołali przeforsować, zdołali przekonać innych – dodaje prezydent III RP.

Prezydent Duda przypomniał, że Sejm Wielki przyjął koszty, by odbudować Polską armi. Spoczęły one również na szlachcie i ziemianach, czyli na tych, którzy zasiadali w Sejmie. – Przecież Sejm Wielki podniósł do rangi obywatelskiej mieszczan dając im prawa polityczne, umieszczając ich w izbie politycznej, w parlamencie, a więc tym samym szlachta jakąś część swoich praw oddała. Zrozumieli, że było to konieczne. To właśnie Sejm Wielki, jako pierwszy powiedział, że chłopi zostaną objęci ochroną prawa, ochroną państwa – mówił prezydent.

Prezydent zachwalał też Amerykanów i nawiązywał do rewolucji. – Jakże to było na tamte czasy nowoczesne, to była druga konstytucja na świecie po amerykańskiej, to była konstytucja, która w niebywały sposób łączyła tradycję z nowoczesnością, bo ona niewątpliwie stanowiła jak na owe czasy rozwiązania o charakterze rewolucyjnym jeżeli chodzi o ustroje, a także została przyjęta przez reprezentację narodu, a nie narzucona przez jaśnie oświeconego władcę – twierdzi prezydent.

Konstytucja 3 Maja z 1791 r. była drugą konstytucją na świecie. Pierwszą była konstytucja Stanów Zjednoczonych z 1787 roku.

CWIK/interia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net