Dyskryminacja polskich katolików na Białorusi

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Białoruskie władze zakazały katolickich spotkań opłatkowych w grodzieńskich szkołach. Restrykcja ta dotyczy szkół, w których prowadzone są fakultatywne zajęcia z języka polskiego.

Jak podała nadająca z Białegostoku białoruskojęzyczna stacja radiowa Racyja, sugestia zakazu przeprowadzania katolickich spotkań opłatkowych w grodzieńskich szkołach, w których odbywają się zajęcia z języka polskiego, wyszła od obwodowego wydziału KGB (KBP). W niektórych tego typu spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, co zostało uznane przez służby specjalne za „dywersję ideologiczną”. Miejskie wydziały oświatowe zastosowały się do tego zalecenia, wysyłając odpowiednie sugestie do szkół.

W Grodnie znajduje się największe skupisko Polaków na Białorusi liczące aż 81,2 tys. osób, co daje 25 proc. mieszkańców całego miasta. Prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi ZPB w Grodnie odniósł się do sprawy na antenie Radia Racyja. – To jest nonsens. Dokonuje się podziału dzieci. Nie mogę nawet wyobrazić sobie czym kierowali się ci, którzy podjęli tę decyzję. Wygląda na to, że dla nich istnieje wiara słuszna i niesłuszna – powiedział Paweł Kmiecik.

Zakaz KGB to kolejny krok w stronę rugowania polskości. Już od początku roku szkolnego wydziały oświatowe w niektórych rejonach Grodna wywierały presję na dyrektorach szkół, by ci likwidowali fakultatywne zajęcia z języka polskiego. Rodzice, którzy domagali się tych zajęć byli wzywani przez KGB na „profilaktyczne rozmowy”.

Maj/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.