8 kwietnia 2024
Wiadomości

Dziś w nocy pojawi się czerwony księżyc

Dzisiaj w nocy będzie miało miejsce całkowite zaćmienie księżyca. Nie będzie jednak ono typowe – będziemy mieli bowiem do czynienia ze zjawiskiem zwanym „krwawym księżycem”. Całe widowisko rozpocznie się o 2:11 i będzie trwało do rana.

foto: Facebook
foto: Facebook

Zaćmienie księżyca będzie składało się z kilu faz. Pierwsza półcieniowa zacznie się o 2:11 i będzie mało widoczna. Druga rozpocznie się o 3:07 i potrwa do 4:11. W tym czasie wędrujący księżyc zacznie pogłębiać swoją czerwoną barwę i będzie stawał się coraz ciemniejszy. Całe wydarzenie będzie trwało 72 minuty. Zakończy się o 6:27. Koniec fazy całkowitego zakrycia księżyca będzie trudne do obserwacji, ponieważ nasz satelita chowa się za horyzontem około 6:30.

Zaćmienie księżyca można oglądać z każdego miejsca w Polsce i w wielu innych miejscach świata, choć oczywiście najlepiej podziwiać go w małych wioskach, gdzie oświetlenie jest o wiele mniejsze niż w dużych miastach. Zaleca się także zajęcie miejsca wyższego w okolicy.

Tegoroczne zaćmienie jest wyjątkowe zważywszy na fakt, że będzie występowało w momencie, gdy księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi. Właśnie dlatego to zjawisko nazywa się „superksiężycem”. Naturalna satelita będzie tej nocy większa niż zazwyczaj. Różnica w rozmiarze to około 10 proc. względem największego oddalenia. Warto w tę noc oglądać niebo. Następne takie zaćmienie będziemy mieli okazję zobaczyć dopiero za 18 lat.

Joan/crazynauka.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net