Dziś wszedł w życie podatek bankowy

foto: FreeImages
foto: FreeImages

Od dzisiaj obowiązuje podatek bankowy w wysokości 0,44 proc. od wartości aktywów. Podatek mają płacić także firmy pożyczkowe, ubezpieczeniowe i SKOK-i. 

Podatek bankowy jest dodatkowym źródłem finansowania programu „Rodzina 500 plus” i innych wydatków budżetowych. Część instytucji finansowych zapowiedziało podwyżkę marż, taryf i opłat, a więc przerzucenie kosztów na klientów.

Poseł i ekonomista prof. Jerzy Żyżyński mówi, że dopiero w praktyce okaże się, w jakim stopniu instytucje finansowe zdecydują się na ten krok, który wcale nie musi być dla nich korzystny. – Pamiętajmy, że to nie jest takie proste, dlatego że banki funkcjonują na rynku finansowym i jeszcze giełda, która nie jest obciążona dodatkowym podatkiem, czyli transakcji na giełdzie nie obciążono. Wobec tego zbyt duże obciążenie klientów (co polegałoby na ewentualnym podwyższeniu oprocentowania kredytów) spowodowałoby, że ci, którzy chcą brać kredyty, szukaliby środków gdzie indziej. Zakładamy, że działa tutaj pewna konkurencja. Tak więc na razie nie wiadomo. Wydaje mi się, że jest tutaj więcej takiego „straszenia”. Zobaczymy jak to będzie działać, jakie będą efekty – zaznacza prof. Jerzy Żyżyński.

Sprawą nieuzasadnionego podnoszenia opłat przez banki ma się zająć wkrótce sejmowa komisja finansów, której posiedzenie jest planowane w lutym. Komisja zamierza zaprosić przedstawicieli banków, Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Szy/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.