24 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Efekt Marxa? Ogromny kryzys powołań w Niemczech

W zeszłym roku odnotowano rekordowo niską liczbę święceń kapłańskich w Niemczech. Kraj ten dał Kościołowi zaledwie 58 kapłanów w 2015 roku. Katoliccy komentatorzy zauważają, że jest to najpewniej efekt modernizmu i prób liberalizacji Kościoła w Niemczech.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Media podają, że niecałe 60 kapłanów to absolutny rekord. Episkopat Niemiec nie proponuje też żadnej recepty na ten kryzys. – Na spadającą liczbę święceń kapłańskich diecezje reagują już od wielu lat – mówi rzecznik niemieckiego episkopatu, Matthias Kopp. – Celem jest reakcja na sytuację poprzez zmiany strukturalne w duszpasterstwie, na przykład większe parafie – próbuje tłumaczyć rzecznik.

Innego zdania jest katolicki publicysta, Mathias von Gersdorff. „Każdy kierownik przedsiębiorstwa zapytałby się, co było fałszywego w jego strategii, że doszło do takiej katastrofy […]. Jednak nie niemiecki episkopat. Niektórzy biskupi dalej idą swoim liberalnym kursem, bez względu na straty” – pisze von Gersdorff. „Teraz przeprowadzono głębokie reformy strukturalne w Trewirze i Limburgu, de facto doprowadzając do usunięcia struktur parafialnych. Chce się stworzyć Kościół, który będzie prowadzony przez świeckich, a w którym kapłani będą mieć tylko funkcje poboczne. Mają przychodzić czasami do parafii, by napełnić tabernakula” – ostrzega katolicki działacz. „Taki Kościół jest już nie tylko niekatolicki, ale musi po prostu zginąć, nie będąc już zorganizowanym w oparciu o wyświęconych kapłanów” – podsumowuje katolicki aktywista von Gersdorff.

Liczba święceń kapłańskich w Niemczech spada w zastraszającym tempie. W 1965 roku było ich 500; w 2005 roku – już tylko 122. W ciągu 10 lat liczba ta zmniejszyła się jeszcze dwukrotnie.

CWIK/PCh24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Efekt Marxa? Ogromny kryzys powołań w Niemczech

  • Swiecen kaplanskich nie przybywa i moze ,,Gott sei Dank” biorac pod uwage, jacy z nich byliby kaplani!?!?!?
    Kaplan, ktory sie nie zbawi tak samo jak kazdy chhrzescijanic, ktorego rowniez spotkala na ziemi najwieksza Laska Boza, laduje w piekle najgorszym z wszystkich 13-kregow, czyli gorszym od kazdego innego gdzie sa ludobojcy i przestepcy, muzulmanie poganie i milosnicy Hari-Krishna.

    Za to lawinowo przybywa szafaszy Komuni Swietych, szczegolnie wsrod kobiet, co jest jeszcze gorsze i wola o pomste do Nieba, zaden z nich z kobieta na czele sie nie zbawi i to samo moze zgotowac calej swojej rodzinie, gdy sie nie opamieta…o czym wiemy na 100% z wielu Oredzi, ktore w tej kwestii sie popieraja.

    Dlatego gdybys napisal taki sam artykul o szafarzach i szafarkach, to nalezy tylko za to Bogu dziekowac!Amen

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net