21 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Egipt: nie tylko islamiści są przeciw chrześcijanom

Chrześcijanie zamieszkujący Egipt mogą teoretycznie liczyć na poparcie nowego prezydenta Abd al-Fattah as-Sisiego, jednak ich prześladowania nie ustają. W serca zwykłych muzułmanów została bowiem skutecznie wszczepiona nienawiść do wyznawców Chrystusa.

Takie są główne wnioski z raportu o chrześcijaństwie w Egipcie przedstawionego 20 maja w amerykańskim Kongresie. Autorem opracowania jest pochodzący z Egiptu Samuel Tadros, analityk i researcher, monitorujący wolność religijną w ramach Center for Religious Freedom waszyngtońskiego Hudson Institute.

Zdaniem Tadrosa poza oficjalną dyskryminacją chrześcijan, działaniami terrorystów i islamistów, najbardziej groźne są przemiany, które dokonały się w mentalności zwykłych muzułmanów. Dzięki temu bardzo łatwo jest manipulować nastawieniem czy emocjami społecznymi i podburzyć tłumy przeciw chrześcijańskim współobywatelom czy sąsiadom. Lokalne władze wybierają w takich przypadkach bierność, nie chcą występować przeciwko opinii ogółu. Zamiast bronić chrześcijan przed napaściami i przemocą, utrudniają im życie sankcjami biurokratycznymi.

Nową odmianą represji, która przybrała na sile po upadku reżimu Mubaraka, jest obwinianie ogółu chrześcijan o rzekome bluźnierstwa przeciw Mahometowi. Egipt nadal utrzymuje oficjalne formy dyskryminacji w życiu publicznym. Chrześcijanie nie mogą na przykład być wykładowcami czy pracownikami wydziałów uniwersyteckich. Ich obecność w armii i policji jest ściśle ograniczona i nie może przekraczać jednego procenta, choć chrześcijańscy Koptowie (ok. 8 mln) stanowią 10 procent ludności Egiptu.

Mug/pl.radiovaticana.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net