Elektrownia jądrowa? Na razie jest przetarg o przygotowanie drogi do budowy. Ta ma powstać za 4 lata

Pomorski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wczesny etap przygotowania drogi do budowy elektrowni jądrowej. Ma ona powstać nad Bałtykiem, zaś droga ma łączyć się z trasą S6. Zwycięzca przetargu będzie miał za zadanie opracować warianty przebiegu drogi krajowej. Wstępnie, droga ma być oddana w 2026 roku.

Elektrownia jądrowa w Polsce to temat ciągnący się od lat. Pod koniec ubiegłego miesiąca Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska otrzymał raport środowiskowy w sprawie planu budowy elektrowni jądrowej. Wstępnie wybrano na miejsce do budowy placówki miejscowość Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dużych reaktorów PWR. Pierwszy blok o mocy 1-1,6 GW ma ruszyć w 2033 roku. Kolejne bloki mają być uruchamiane co 2-3 lata. Łącznie planowane jest postawienie sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Na razie GDOŚ nie wydał jeszcze pozytywnej decyzji. Natomiast GDDKiA zabiera się na budowę trasy dojazdowej do placówki. Droga będzie konieczna także do rozpoczęcia budowy.

GDDKiA na początku miesiąca ogłosiła przetarg na wczesny etap przygotowania nowej drogi krajowej w województwie pomorskim od planowanej elektrowni do DW nr 213 oraz trasy S6. Dojazdówka ma mieć po jednym pasie w obu kierunkach. Projektowana na niej dozwolona prędkość to 80 lub 100 km/h – podaje money.pl.

Zwycięzca przetargu jednak nie będzie budował drogi. Ma wykonać przedprojektowe zadania, czyli zbadać grunt, ocenić oddziaływanie drogi na środowisko, ustalić najlepsze opcje przebiegu trasy czy też uczestniczyć w procesie załatwiania pozwoleń na budowę.

– W dokumentacji przetargowej czytamy, że wykonawca zlecenie ma zrealizować w 36 miesięcy. Wstępnie otwarcie ofert zaplanowano na początek przyszłego miesiąca. Jeśli postępowanie uda się rozstrzygnąć szybko i pozytywnie, tak samo kolejne (już na projekt i budowę), a prac fizycznych również nic nie storpeduje, to droga powinna być gotowa mniej więcej w 2026 r. – czytamy na money.pl.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net