17 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Episkopat o „grzechu pokoleniowym”

foto: Przykuta, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Przykuta, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Biskupi wypowiedzieli się na temat tzw. modlitw o uzdrowienie międzypokoleniowe. Zdaniem episkopatu twierdzenie, iż grzech może przechodzić z pokolenia na pokolenie jest niezgodne z nauką Kościoła i wiarą katolicką. Jednocześnie hierarchowie zakazali odprawiania nabożeństw związanych z „uzdrowieniem międzypokoleniowym”.

„«Reinkarnacja grzechu» czy też «przechodzenie» grzechu na kolejne pokolenia, o którym nauczają zwolennicy «uzdrowienia międzypokoleniowego», nie ma uzasadnienia ani w Piśmie Świętym, ani w Tradycji i nauczaniu Kościoła” – czytamy w dokumencie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. – „Tego typu bezpodstawne idee są bardzo niebezpieczne dla życia duchowego wiernych i samej doktryny Kościoła” – dodają biskupi, podkreślając jednocześnie, iż tradycja „reinkarnacji grzechu” wywodzi się z religii wschodnich a powoływanie się na fragmenty Pisma Świętego, które miałyby udowodnić istnienie podobnego zjawiska, są manipulacją. „Jedynym grzechem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie jest grzech pierworodny, co wyraźnie podkreślił Sobór Trydencki w Dekrecie o grzechu pierworodnym” – przypominają biskupi, dodając również, iż zamiast skupiać się na wyszukiwaniu „grzechów międzypokoleniowych”, duszpasterze powinni zachęcać do korzystania z sakramentów świętych czy odpustów.

Tzw. modlitwy o uzdrowienie międzypokoleniowe stały się w Polsce coraz częstsze po opublikowaniu książki o. Roberta DeGrandissa. Zakonnik ten nawiązywał do idei anglikańskiego lekarza Kennetha McAlla, który z kolei czerpał z wierzeń wschodnich, zwłaszcza chińskich, dotyczących wpływu duchów przodków na życie kolejnych pokoleń. Mysl DeGrandissa stała się wyjątkowo popularna zwłaszcza wśród wspólnot charyzmatycznych.

Pełen tekst dokumentu Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski dostępny jest na stronie Episkopatu (TUTAJ)

MGOT/gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net