Episkopat: religia w szkołach jest ważna

foto: Freeimages.com
foto: Freeimages.com

Religia w szkołach przekłada się na jakość codziennego życia i pozytywne wybory człowieka, jest również wpisana w historię i tradycję polskiej edukacji – mówi prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Przypomina również, że nauczanie religii jest zgodne z prawem polskim i unijnym.

W komunikacje dotyczącym sporu o naukę religii Episkopat podkreśla wyraźnie rolę katechezy, która – poza szerzeniem wiedzy z teologii i religioznawstwa – pełni również funkcję kształtującą postawy moralne. Zdaniem biskupów religia w szkołach jest ważna, ponieważ wprowadza ucznia w historię i kulturę, zarówno duchową, jak i materialną Polski i świata. „Nie da się bowiem dobrze zrozumieć historii, kultury, literatury, czy sztuki bez znajomości chrześcijaństwa, w tym również tradycji biblijnej Starego i Nowego Testamentu” – przypomina Episkopat, dodając jednocześnie: „Dzieci i młodzież mają prawo do tego, aby na lekcji religii rozmawiać o swych problemach, dylematach, obawach i radościach. W praktyce uczący religii są osobami zaufania publicznego”.

Biskupi zwracają uwagę na fakt, iż forsowana przez przeciwników katechezy idea tzw. „szkoły świeckiej” sprowadza się w istocie do szkoły ateistycznej i zwalczającej wszelkie przejawy wiary. Episkopat podkreśla również, iż zmasowany atak na katechezę w szkołach jest zjawiskiem, którego w Polsce nie doświadczano już od dawna. „Mimo wielu różnych przeszkód, nawet podczas zaborów, religia znajdowała się w wykazie przedmiotów nauczania. Wyjątek stanowi około 30-letni okres w czasie rządów władz komunistycznych w Polsce” – przypominają biskupi. „Minęły czasy zmagań o swobodę katechizacji. Wielu z nas pamięta, ile to kosztowało ofiar i odwagi ze strony społeczeństwa katolickiego w naszym kraju. Poprzez przywrócenie nauczania religii w szkole została naprawiona jedna z krzywd, która spotkała ludzi wierzących w czasach systemu totalitarnego” – czytamy w komunikacie Episkopatu.

MGOT/wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net