23 maja 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Episkopat Szwajcarii przeciwko eugenice

Szwajcarscy biskupi zwrócili się z apelem do rodaków, by nie ulegali pokusie eugeniki. 14 czerwca odbędzie się w Szwajcarii referendum nad poprawkami do konstytucji, które miałyby ograniczyć prawną ochronę nienarodzonego dziecka w celu wprowadzenia praktyk eugenicznych.

Obecnie szwajcarska konstytucja zakłada „maksymalną ochronę płodu” i traktuje go jako podmiot praw osobowych. Dopuszcza też utworzenie metodą in vitro tylko tylu embrionów, ile natychmiast można wszczepić do organizmu kobiety.

Zwolennicy zmiany ustawy zasadniczej chcą znieść to ograniczenie, czyli zezwolić na tworzenie większej liczby embrionów do zamrożenia. Poprawki do konstytucji miałyby również umożliwić badania preimplantacyjne i zabijanie ludzi, u których stwierdzono by ryzyko chorób genetycznych.

Na trzy tygodnie przed referendum Episkopat Szwajcarii wydał oświadczenie, w którym wskazał na poważne problemy etyczne wynikające z proponowanych poprawek. Zamiast pomagać w walce z chorobą, poprawki umożliwiają odebranie życia chorej osoby. Dzięki wprowadzonym zmianom znajdą się ludzie czy środowiska, które uzurpują sobie też prawo do decydowania, kto zasługuje na życie, a komu można je odebrać.

Biskupi ze zrozumieniem podchodzą do obaw czy lęków małżeństw, które mogą być nosicielami chorób genetycznych. Przypominają jednak, że nikt nie ma prawa do rozwiązywania tego problemu poprzez zabijanie nienarodzonych dzieci.

Mug/pl.radiovaticana.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net