Erupcja wulkanu Tonga miała moc 10 megaton. „Ponad 500 razy silniejsze od bomby w Hiroszimie. Wybuch słyszano na Alasce”

NASA porównało erupcję podwodnego wulkanu Tonga do wybuchu bomby atomowej. Jego siłę oceniono na 10 megaton, czyli był około 500 razy silniejszy od zdetonowanego przez Amerykanów ładunku nad Hiroszimą w 1945 roku.

James Garvin, główny naukowiec w NASA Goddard Space Flight Center oszacował wraz z zespołem siłę erupcji wulkanu na 10 megaton ekwiwalentu trotylu. Z kolei geofizyk z US Geological Survey Michael Poland twierdzi, że erupcja była słyszalna na Alasce.

Była to także najgłośniejsza erupcja na archipelagu Tonga od 1883 roku. Wówczas erupcję przeszedł wulkan Krakatau. Wówczas pył wulkaniczny przysłonił niebo do tego stopnia, że mieszkańcy regionu nie mogli dostrzec Słońca. Zginęły wówczas tysiące osób. Garvin jednak uspokaja, że według obecnie dostępnej wiedzy, nie należy spodziewać się już niczego gorszego w najbliższym czasie.

– Jeśli poprzedni precedens dla erupcji wulkanów w tego typu warunkach ma jakiekolwiek znaczenie, to na razie nie musimy obawiać się kolejnej takiej eksplozji – ocenił.

o2.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net