3 kwietnia 2024
Wiadomości

Eutanazja w Chile

Valentina Maureira po opublikowaniu filmu, w którym zabiega o możliwość zdecydowania o zakończeniu swojego życia,  diametralnie zmieniła myślenie o sytuacji w której się znajduje. Jej życiowy dramat próbują wykorzystać zwolennicy legalizacji eutanazji w Chile, pod przykrywką walki o śmierć z godnością.

Czternastoletnia Valentina Maureira jest chora na mukowiscydozę. Jest to  uwarunkowana genetycznie, obecnie nieuleczalna choroba, objawiająca się w niewydolności enzymatycznej trzustki i przez przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną.  O dziewczynce Chile usłyszało, gdy ta nagrała film skierowany w stronę prezydent Michelle Bachelet z prośbą o spotkanie. Valentina podczas spotkania miała poprosić prezydent o pozwolenie na zastrzyk przez który dziewczynka mogła by „zasnąć na wieczność”.

Jednak po publikacji materiału wideo w Internecie, dziewczynka zmieniła zdanie – przechodząc od podjęcia decyzji o eutanazji do obrony dawstwa narządów i walki o życie osób dotkniętych mukowiscydozą.  Mimo zmiany jej decyzji i całego dramatu sytuacji, w której znalazła się dziewczynka i podobne jej osoby, przewodniczący Komisji Zdrowia chilijskiego senatu – Guido Girardi – postanowił epizod ten wykorzystać jako pretekst w sprawie wznowienia dyskusji o projekcie ustawy  dotyczącej legalizacji eutanazji w Chile.  Apeluje on o zapewnienie „godnej” śmierci osobom cierpiącym na nieuleczalne choroby.

Pablo Urquizar, obrońca praw człowieka w wywiadzie popełnionym dla Catholic News Agency ostrzega jednak, że pod przykrywką zapewnienia godnej śmierci, zwolennicy eutanazji traktują człowieka jako jednorazowe przedmioty, których można się pozbyć ze względu na ich stan zdrowia. Sam ojciec dziewczynki oskarżył w wywiadzie prasowym  Guido Girardiego o wykorzystanie sytuacji córki do celów politycznych.

Eutanazja w Chile jest obecnie karana na mocy 393 artykułu kodeksu karnego. W latach 2011 i 2014 odbywały się próby wniesienia postulatu o depenalizację eutanazji, jednak sprawa ta nie była  dla chilijskiego rządu priorytetem.

Matt/catholicnewsagency.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net