Facebook od 16 lat? Tak chce Unia

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

UE chce wprowadzić przepisy, w świetle których dzieci do 16 roku życia nie będą mogły samodzielnie zakładać kont na portalach społecznościowych Facebook, Instagram i Snapchat. Aby mieć konto, nastolatek będzie musiał poprosić o zgodę rodzica, który uwiarygodni swoje dane osobowe.

Jeżeli prawo wejdzie w życie, właściciele portali, którzy nie dopilnują wieku swoich użytkowników, poniosą kary finansowe w wysokości nawet 4 proc. rocznego dochodu.

Za uniemożliwieniem nieletnim korzystanie z serwisów społecznościowych przekonują, zdaniem UE, niebezpieczne zachowania, w tym przemoc, do których dochodzi w sieci. O ile nikt nie zaprzecza, iż nastolatkowie w Internecie stają się obiektami agresji czy wyśmiewania, co należy niewątpliwie zwalczać, o tyle niepokoi sposób, w jaki Unia chce weryfikować wiek użytkowników. Jedną z możliwych metod sprawdzania tożsamości może być np. już obecnie często stosowane przez Facebook skanowanie dokumentów. Skany dowodów czy dane karty kredytowej spowodują jednak, że w rękach administracji portalu znajdą się dane osobowe, nad którymi ich właściciele nie będą mieć kontroli.

Ponad połowa nastolatków przyznaje, iż doświadczyła przemocy w sieci. 47 proc. nieletnich deklaruje, że było w Internecie wulgarnie wyzywanych, 21 proc. opisuje przypadki ośmieszania i złośliwych ataków, 16 proc. zetknęło się z szantażem. Ponad 50 proc. nastolatków było również bez swojej zgody nagrywanych i filmowanych. Jednocześnie prawie 30 proc. użytkowników Internetu zetknęło się z kradzieżą tożsamości.

MGOT/polsatnews.pl, psychologia-spoleczna.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net