Francja: protesty z powodu nowego prawa pracy

foto: twitter.com/metesohtaoglu
foto: twitter.com/metesohtaoglu

Trwające od dwóch miesięcy protesty we Francji przybierają na sile. Od ich rozpoczęcia rannych zostało 300 policjantów.

Rozpoczęte niemal dwa miesiące temu protesty coraz szerszego spektrum grup społecznych we Francji prawie codziennie przeradzają się w zamieszki. Ich powodem są zaproponowane przez socjalistycznego prezydenta Hollande’a reformy prawa pracy, które właśnie wchodzą w życie. Do tej pory Francuzi mieli zagwarantowany 35-godzinny tydzień pracy, oraz najdłuższy pełnoprawny urlop na świecie – 30 dni.

Trwające od marca protesty przyniosły ustępstwa władz już na samym początku. Zlikwidowano wtedy zapisy dotyczące maksymalnych odszkodowań za bezpodstawne zwolnienie pracownika oraz rezygnacji z pozwolenia na wprowadzenie elastycznego czasu pracy w małych i średnich firmach.

Rozwiązanie to nie przyniosło jednak spodziewanych efektów, gdyż protesty przybrały na sile. Kluczową dla Francuzów kwestią jest likwidacja 35-godzinnego tygodnia pracy. Co prawda teoretycznie pozostanie on bez zmian, jednak pojawiły się w prawie liczne furtki umożliwiające pracodawcom na łatwe obejście tego postulatu, bez płacenia za nadgodziny. Nowy kodeks pracy ma także osłabić związki zawodowe, które ciszą się sporymi przywilejami.

Protesty trwają w całym kraju. Na ulice wychodzą związkowcy, studenci i uczniowie. Dochodzi także do licznych starć z policją. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy rannych zostało 300 policjantów. W ostatnim tygodniu strajkowali kolejarze, przez co wstrzymana została połowa pociągów, zaś drogi były zablokowane przez kierowców TIR-ów. W Paryżu i innych dużych miastach niemal codziennie dochodzi do licznych manifestacji, podczas których w stronę policjantów lecą kamienie i koktajle Mołotowa.

Maj/kresy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net