Francuzi będą świętować z obawą

W tym roku Francuzi będą obchodzić Boże Narodzenie w innej niż dotąd atmosferze. Istnieje bowiem realna groźba zamachów, zwłaszcza że w tym okresie świątynie będą wypełnione ludźmi.

Już kilka miesięcy przed świętami komisje z merostw dokonywały ekspertyz we wszystkich kościołach, wydając zalecenia proboszczom, w celu zwiększenia bezpieczeństwa ludzi gromadzących się podczas świątecznych nabożeństw.

W Wigilię i w Boże Narodzenie zostanie odprawionych kilkanaście tysięcy Mszy świętych. – Będzie dużo wiernych, chyba więcej niż zwykle, z racji tego co przeżywamy – stwierdził rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Francji ks. Olivier Ribadeau Dumas. Podkreślił on także, iż „w niedzielę po zamachach w kościołach było dużo więcej ludzi. Przybyli, by odkryć swoje wnętrze, porozmyślać nad własnym i społecznym życiem”.

Po nieudanym kwietniowym zamachu na kościół w Villejuif, minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve, zażądał by prefekci podjęli wszelkie działania mające na celu zapewnienie  bezpieczeństwa wiernym w miejscach kultu. Aresztowano także dwudziestoczteroletniego Algierczyka Sida Ahmeda Ghlama, podejrzanego o przygotowanie ataków terrorystycznych na liczne kościoły w paryskim regionie.

W okólniku wydanym przez ministerstwo znalazł się apel „o wyjątkową ochronę celebracji Bożonarodzeniowych, które mogą być celem szczególnie symbolicznym”. Nawiązano tu do wytycznych ISIS, uznających Paryż jako „stolicę dzierżącą flagę krzyża w Europie”. W związku z tym zaleca się „kontrolę wizualną wejść do świątyń i szatni, sygnalizowanie policji wszystkich podejrzanych zachowań”.

We Francji znajduje się 45 tys. kościołów katolickich, 4 tys. protestanckich zborów oraz 150 cerkwi. Jak oznajmił  Bernard Cazeneuve, mogą one być chronione przez stałe lub mobilne straże – w zależności od usytuowania. – Trzeba oznajmić Francuzom prawdę, że w naszym kraju jest 300 tys. policjantów i żandarmów, jest 77 tys. szkół, tysiące miejsc kultu i tysiące instytucji. Dlatego, tylko przez mobilne patrole i środki ostrożności podjęte przez instytucje religijne można będzie zapewnić bezpieczeństwo. Robimy wszystko, by je zagwarantować – powiedział minister.

W imieniu Konferencji Episkopatu Francji, ordynariusz Pontoise, ks. Stanislas Lalanne zadeklarował, że podjęto środki ostrożności i ochrony. – Wierzę, że jest czymś ważnym w nocy Bożego Narodzenia, w której świętuje się „przesłanie pokoju”, by chrześcijanie zebrali się i wspólnie modlili – podkreślił kapłan.

Maj/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net