3 marca 2024
Wiadomości

Francuzi ogłosili nowy plan walki z dżihadyzmem

foto: YouTube
foto: YouTube

– Do końca 2017 roku w każdym regionie Francji ma powstać specjalny ośrodek resocjalizacji dla „osób zradykalizowanych” i zagrożonych dżihadyzmem – ogłasza premier Manuel Valls. Jest to część przedstawionego projektu walki z radykalizacją i dżihadyzmem, który obejmuje działania do końca 2018 roku. Na projekt Francja planuje przeznaczyć około 40 mln euro.

Francuzi przewidują, że w ciągu dwóch lat dwukrotnie zwiększy się skuteczność ścigania młodych ludzi aktywnych w środowisku dżihadystów lub zagrożonych radykalizmem. – Walka z dżihadyzmem to bez wątpienia wielkie wyzwanie dla naszego pokolenia – powiedział francuski premier podczas konferencji prasowej.

Pierwszy ośrodek resocjalizacyjny ma powstać już latem. Premier Valls dodał, że pierwsi pensjonariusze będą dla władz wyznacznikiem „szczerości i woli trwałej resocjalizacji”. Polityk zapowiedział także, iż przynajmniej połowa ośrodków ma przyjmować, na wniosek wymiaru sprawiedliwości, ludzi, których nie będzie można umieścić w areszcie.

We Francji znajduje się obecnie blisko 10 tys. zradykalizowanych osób. Nowe ośrodki ma nadzorować specjalnie do tego utworzony „krajowy oddział koordynacji i wsparcia” działań prowadzonych przez prefektury i departamenty. Zapowiedziano także częstsze kontrole osób piastujących wysokie stanowiska administracyjne. System ten ma działać „także podczas przygotowań do dużych imprez”, jak choćby Euro 2016, które rozpocznie się we Francji na początku czerwca.

Francuski rząd planuje także „prowadzić silną retorykę” antyterrorystyczną, co ma na celu udaremnienie „dzihadystycznej i salafickiej propagandy oraz zakrojony na wielką skalę plan werbunku”. Plany obejmują także stworzenie „stałej rady naukowej” ds. radykalizacji i terroryzmu, której zadaniem byłaby koordynacja i działań badawczych i zacieśnianie współpracy między naukowcami i urzędnikami ds. walki z terroryzmem.

Ponadto latem we Francji zacznie stopniowo wchodzić w życie system europejskiego rejestru danych pasażerów linii lotniczych PNR (ang. passenger name record). – To będzie pierwszy PNR w Europie kontynentalnej – podkreślił Valls.

Maj/interia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net