Funkcjonariusze służb PRL nie znajdą miejsca w prokuraturze

foto: Ryszard Hołubowicz - lublin.com.pl, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Ryszard Hołubowicz – lublin.com.pl, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze, przygotowany przez ministra Ziobrę. Ustawa zakłada, że do pełnienia funkcji prokuratora nie będą wybierane osoby zatrudnione niegdyś w służbach PRL. Ponadto stanowisko ministra zostanie połączone z rolą prokuratora generalnego.

„Projekt zakłada, że prokuratorem nie będzie mogła być osoba, która pełniła służbę zawodową, pracowała lub była współpracownikiem dawnych organów bezpieczeństwa państwa” – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”. Ustawa precyzuje również, że: „Identyczny zakaz dotyczy sędziów, którzy orzekając, uchybili godności urzędu, sprzeniewierzyli się niezawisłości sędziowskiej, co potwierdzono prawomocnym orzeczeniem”.

Wprowadzenie nowych przepisów nie jest równoznaczne ze zwolnieniami tych spośród dawnych komunistycznych prokuratorów, którzy dziś dalej pracują w zawodzie. Przepis proponowany przez ministra Ziobrę ma mieć typowo weryfikacyjny charakter, czyli obowiązywać ewentualnych kandydatów do służby sędziowskiej czy prokuratorskiej. Pomimo że inicjatywa zmian powstała w ministerstwie, trafiła do sejmu jako projekt poselski. Procedowanie nad takim rodzajem propozycji trwa krócej niż nad projektem rządowym.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.