Gen. Davis prezydentem Konfederacji

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

9 lutego 1861 roku Skonfederowane Stany Ameryki (tzw. Południe, CSA) wybrały generała Jeffersona Davisa na tymczasowego prezydenta. Sprawował urząd od 18 lutego 1861 do 10 maja 1865 roku. Był pierwszym i ostatnim prezydentem Konfederacji.

Davis urodził się 3 czerwca 1808 roku w Kentucky. Wstąpił jako kadet do akademii wojskowej West Point, którą ukończył w stopniu podporucznika w wieku 20 lat. Brał udział m.in. w wojnie z Indianami Czarnego Jastrzębia oraz z Meksykiem. By wziąć w niej udział, zrezygnował z pełnienia urzędu kongresmena.

Podczas konwencji stanów południowych, już jako generał major wojsk Missisipi, został wybrany tymczasowym prezydentem nowego państwa – Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Po wojnie secesyjnej został uwięziony i przez dwa lata trzymany w areszcie. Miał otrzymać zarzut zdrady stanu, niemniej dzięki poręczeniom szanowanych obywateli – zarówno z USA jak i byłego CSA – został uwolniony. Ostatecznie nie otrzymał wyroku.

Po wojnie został prezesem kompanii ubezpieczeń na życie. Napisał „Powstanie i upadek rządu Konfederacji” oraz – tuż przed śmiercią 6 grudnia 1889 roku – „Krótką historię Skonfederowanych Stanów Ameryki”.

CWIK/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net