5 kwietnia 2024
HistoriaWiadomości

Gen. Sikorski skończyłby 134 lata

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Dwa dni temu minęła 134. rocznica urodzin Władysława Sikorskiego. Generał broni Wojska Polskiego, Prezes Rady Ministrów i minister spraw wewnętrznych, podczas II wojny światowej Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na uchodźstwie, urodził się 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym na Podkarpaciu.

Przed I wojną światową był aktywnym członkiem nielegalnych polskich organizacji niepodległościowych. W latach I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i uczestniczył w bitwie warszawskiej w 1920. W pierwszych latach II Rzeczypospolitej, Sikorski zajmował eksponowane stanowiska państwowe: w latach 1922-1923 był Prezesem Rady Ministrów i ministrem spraw wewnętrznych, potem objął tekę ministra spraw wojskowych (1923-1924). Po przewrocie majowym w 1926 roku, będąc w opozycji do Józefa Piłsudskiego i rządów sanacji, został zdymisjonowany i przeniesiony w stan nieczynny. Publikował opracowania dotyczące sztuki wojennej i stosunków międzynarodowych.

30 września 1939 został mianowany przez prezydenta Władysława Raczkiewicza premierem emigracyjnego Rządu RP na Zachodzie. Objął także funkcje Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Na europejskiej i światowej scenie dyplomatycznej dał się poznać jako orędownik wyzwolenia i niepodległości Polski. Przyczynił się do ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a ZSSR, które zostały zerwane na skutek sowieckiej napaści na Polskę w dniu 17 września 1939.

Po niemieckiej inwazji na ZSSR, 30 lipca 1941 podpisał w Londynie układ z sowieckim ambasadorem Iwanem Majskim, w sprawie tworzenia polskiej armii na terenie ZSSR (tzw. pakt Sikorski-Majski). Porozumienie zostało mocno skrytykowane przez opozycję. W grudniu 1941 pakt został potwierdzony przez układ Sikorski-Stalin. W ślad za tym władze sowieckie ogłosiły „amnestię” dla Polaków deportowanych w głąb ZSSR w latach 1939-1941 oraz wyraziły zgodę na tworzenie armii polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Dzięki temu w ramach ewakuacji wojska na Bliski Wschód udało się także wyprowadzić z „nieludzkiej ziemi” ponad 50 tys. cywilnych Polaków.

W kwietniu 1943 stosunki dyplomatyczne z Sowiecką Rosją zostały jednostronnie zerwane przez Stalina po ujawnieniu przez Niemców „dołów śmierci” w Katyniu i żądaniu Sikorskiego, aby Międzynarodowy Czerwony Krzyż zbadał sprawę tej zbrodni. Zerwanie było na rękę Sowietom, ponieważ otworzyło drogę do utworzenia podległego ZSSR marionetkowego rządu w oparciu o tzw. związek patriotów polskich, z komunistką Wandą Wasilewską na czele.

Gen. Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 w katastrofie lotniczej. Wracał z inspekcji oddziałów WP na Bliskim Wschodzie. W 18 sekund po starcie z lotniska na Gibraltarze, transportowy B-24 Liberator II nr AL523, niosący na pokładzie Sikorskiego i towarzyszące mu osoby (m.in. córkę Zofię Leśniowską, której po katastrofie ciała nigdy nie odnaleziono), spadł do morza. Do dziś tzw. katastrofa gibraltarska, mimo oficjalnej wersji mówiącej o wypadku, budzi emocje. Stała się przedmiotem licznych hipotez i kontrowersji.

Mug

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net