Genewa reguluje religijność w szkołach

Tuż przed początkiem nowego roku szkolnego świecki kanton Genewa wydał wytyczne dla nauczycieli jak radzić sobie z kwestiami religijnymi w placówkach.

foto: Pixabay
foto: Pixabay

„Sekularyzm w szkole” to zawierający trzydzieści stron przewodnik, mający odpowiedzieć na pytania m.in. o to czy uczniowie mogą się modlić w szkole, nosić symbole religijne lub być zwolnieni z uczestnictwa w niektórych zajęciach, np. edukacji seksualnej.

Dokument przygotował genewski wydział edukacji, kultury i sportu (DIP). Opatrzono go ilustracjami oraz podkreślono, że w kantonie obowiązuje przewodnia zasada świeckości i neutralności religijnej. – W obecnej sytuacji, w której emocje zbyt często biorą górę nad rozumiem, trzeba przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące sekularyzmu w szkole – stwierdziła szefowa DIP, Anne Emery-Torracinta. – Poszanowanie sekularyzmu w życiu szkoły jest najlepszym sposobem zapewnienia harmonii w społeczeństwie, które musi się nauczyć praktykować wielokulturowość, nie zapominając jednak o swoich korzeniach – dodała szefowa wydziału.

Wytyczne to odpowiedź na niedawne kontrowersje, jakie pojawiły się w szwajcarskich szkołach w związku z działaniami muzułmanów. Na początku roku jeden z uczniów w Therwil odmówił, ze względów religijnych, podania ręki nauczycielce, czym wywołał oburzenie w całej Szwajcarii. Początkowo szkoła ugięła się pod presją społeczności islamskiej i zgodziła się, by muzułmanie nie musieli witać się z nauczycielkami przez podanie ręki. Decyzję dyrekcji uchyliły jednak władze kantonu, które uznały ją za dyskryminację. Ponadto wprowadzono karę grzywny dla rodziców uczniów, którzy będą unikać podania ręki kobietom. Może ona wynieść nawet 5 tys. franków.

W czerwcu karą grzywny w wysokości 4 tys. franków obarczono ojca, który uniemożliwił swoim dwóm nastoletnim córkom wzięcie udziału w zajęciach na pływalni w ramach WF-u.

Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Genewę nauczyciele nie mogą nosić żadnych symboli religijnych. Taka praktyka będzie natomiast tolerowana w przypadku uczniów, o ile nie będzie to utrudniało ich integracji lub nie będzie powodować problemów w szkole.

Ponadto uczniowie zobowiązani są do udziału we wszystkich zajęciach szkolnych, w tym wychowania fizycznego, pływania, biologii i edukacji seksualnej oraz w zajęciach pozalekcyjnych, takich jak obozy szkolne. Nie mogą być z nich wyłączeni ze względów religijnych.

Uczniowie i ich rodzice muszą także respektować równość płci, która nie zezwala m.in. na tworzenie, w przypadku muzułmanów, specjalnych sal modlitewnych. Uczniowie nie mogą być również zwolnieni z zajęć szkolnych z okazji świąt religijnych, jeśli w tym czasie zaplanowane są jakieś egzaminy.

W broszurze z wytycznymi podkreślono, że „zasady stosuje się do wszystkich i nie podlegają negocjacjom”. Tam, gdzie wystąpią problemy na linii dziecko-szkoła, lub rodzic-szkoła, rodzice i uczniowie mają być „przekonywani” do zmiany swojego stanowiska, zgodnie z zasadą, że celem jest edukacja.

„W sekularyzmie nie chodzi o przymusową asymilację lub ignorancję religijną, ale o zapewnienie pokojowego współistnienia różniących się między sobą członków społeczeństwa i aby umożliwić każdej osobie podążanie własną drogą w spokoju” – czytamy w przewodniku.

Maj/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net