Giertych chce delegalizacji PiS a Ziobro KPP. Cwikła: Ani jeden ani drugi nie zdołają osiągnąć celu

Wczoraj Roman Giertych zapowiedział powrót do polityki i delegalizację PiS. Dziś zaś minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział delegalizację Komunistycznej Partii Polski. Założyciel naszego portalu Dominik Cwikła przypomina jednak, że wniosków o delegalizacje partii i organizacji było już multum i żaden nie był skuteczny. Działania polityków określa jako „opium dla ludu III RP”.

Propartyjny portal wpolityce.pl poinformował dziś, że „Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej celów i działalności Komunistycznej Partii Polski”.

– Działania w tym zakresie zostały podjęte na wniosek osób fizycznych. W pismach kierowanych do prokuratury wskazywały one, że Komunistyczna Partia Polski między innymi odwołuje się w swoim programie i praktykach do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu, co jest niezgodne z Konstytucją RP – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Z kolei wczoraj Roman Giertych zapowiedział powrót do polityki. Widziałby się w roli organizacji prac „komisji śledczej ds. nielegalnych działań PiS w latach 2015-2021”. Przed zakończeniem jej prac, zdaniem Giertycha, PiS powinno zostać zdelegalizowane.

Dominik Cwikła ocenia, że te deklaracje to „opium dla ludu III RP”. Zwraca uwagę, że na podstawie „historii haseł o delegalizacjach czy to partii czy stowarzyszeń etc., można śmiało przypuszczać, że ani Ziobro ani Giertych celów swoich nie zdołają osiągnąć”. Przytacza też mnóstwo poprzednich zapowiedzi zaznaczając, że to tylko wybrane przykłady.

– Tylko w zeszłym miesiącu Michał Kobosko oraz Hanna Gil-Piątek z ugrupowania Szymona Hołowni Polska 2050 wezwali do delegalizacji Marszu Niepodległości. W ubiegłym roku delegalizacji MN chcieli posłowie PO. Posłowie tego samego ugrupowania żądali delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego w 2017 roku – pisze Cwikła na portalu prawy.pl.

Zwraca również uwagę, że pomysł delegalizacji PiS ze strony Giertycha „nie jest oryginalny”.

– Do delegalizacji PiS w 2013 roku wzywali politycy SLD. Z kolei w 2019 roku chciano zdelegalizować PO – żądali tego działacze Młodzieży Wszechpolskiej i politycy Ruchu Narodowego. Była to odpowiedź na żądanie przez PO delegalizacji „Młodzieży Wszechpolskiej i wszystkich organizacji nawołujących do agresji”. W 2017 roku jeden z obecnych autorytetów TVP Marian Kowalski zażądał delegalizacji Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej i aresztowania ich liderów – czytamy.

Odnosząc się do pomysłu delegalizacji KPP – zaznaczając, że sam pomysł jest słuszny – zwraca uwagę, że były już wielokrotnie podejmowane próby w tym zakresie. Nie zmieniono jednak prawa, które podważyłoby obecne orzecznictwo, wedle którego sam symbol sierpa i młota nie jest zakazany, zaś samo odwoływanie się do komunizmu to dla sądu za mało, gdyż partia „pomija totalitarne metody i praktyki”

– Tłumaczenie dla idiotów, ale w III RP skuteczne – ocenia publicysta i zaznacza, że Ziobro „rzuca ludowi temat do dyskusji i emocji, by pod jego przykrywką rząd mógł zająć się tworzeniem kolejnych podatkowych i/lub covidiańskich bubli prawnych”. – Gdyby rzeczywiście chciał zlikwidować Komunistyczną Partię Polski, zaproponowałby zmiany w prawie tak, by obecne orzecznictwo broniące komunistów przestało istnieć – podkreśla.

Na koniec przytacza wypowiedź sprzed ośmiu lat Jacka Gąbki, prezesa Fundacji Badań nad Prawem.

– Pojawiające się wnioski o delegalizację danej organizacji politycznej należy traktować wyłącznie w kategorii politycznych postulatów, trudnych do zrealizowania i, szczerze mówiąc, absurdalnych. Jeżeli działacze jakiejś partii czy organizacji naruszają prawo, to jest kwestia stopnia tego naruszenia i wyciągnięcia odpowiedzialności wobec osób prawo naruszających, a nie składania wniosków o delegalizację danej instytucji – powiedział Gąbka „Rzeczpospolitej”.

prawy.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.