3 marca 2024
Kościół i wiaraRodzinaWiadomości

Głosujący za in vitro bez Komunii Św.

Rada Prawna Episkopatu Polski wypowiedziała się w sprawie podpisanej przez prezydenta ustawy o in vitro. „Posłowie i senatorowie, którzy głosowali za ustawą o in vitro, prezydent, który ją podpisał, stracili pełną łączność z Kościołem katolickim i nie mogą przystępować do Komunii Św.”.

Przewodniczący Rady Prawnej KEP abp Andrzej Dzięga w oświadczeniu wskazał: „Pan Prezydent RP i parlamentarzyści, którzy poparli ustawę dotyczącą in vitro, równocześnie publicznie wyrazili swoje poglądy, które stały się źródłem poważnego zgorszenia wielu wiernych”. Hierarcha wyjaśnił, że przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa „godzi wprost w życie innych dzieci poczętych podczas tej procedury oraz w nienaruszalność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci”. – Z tego powodu ustawa ta nie może być przez katolika w żaden sposób zaakceptowana – podkreślił abp Dzięga.

Stwierdził, że głosowanie ma rangę deklaracji publicznej i tak też jest rozumiane przez obywateli. Gdyby ktoś z parlamentarzystów „nie miał w momencie głosowania pełnej wiedzy lub miałby wiedzę fałszywą, lub miał ograniczoną aktualną świadomość, musiałby to publicznie oświadczyć”. To samo dotyczy prezydenta.
W oświadczeniu czytamy, że takie osoby powinny powstrzymać się od przystępowania do Komunii Św., dokąd nie zmienią publicznie swego stanowiska, gdyż „grzech popełniony publicznie, jakim jest udział w stanowieniu prawa naruszającego godność życia ludzkiego, stanowi szczególną formę zgorszenia”. Jednak przez podpis pod ustawą o in vitro „nie zaciąga się automatycznie ekskomuniki”, gdyż taką karę ma prawo nałożyć ordynariusz po dokładnym zbadaniu danej sprawy – przypomniał hierarcha.
Mug/tvp.info
szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Głosujący za in vitro bez Komunii Św.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net