6 kwietnia 2024
HistoriaWiadomości

Gontarczyk: Jaruzelski też przechowywał dokumenty

Dziennikarze „Faktu” twierdzą, że nie tylko Kiszczak, ale również Jaruzelski przetrzymywali w domu dokumenty dotyczące współpracy ze służbami różnych osób. Dr Piotr Gontarczyk, historyk, już kilka lat temu zgłosił sprawę do IPN.

– Wojciech Jaruzelski posiadał dokumenty służb specjalnych PRL. Gdy się o tym dowiedziałem, przekazałem te informacje mojemu szefowi, prof. Januszowi Kurtyce, prezesowi IPN. On stwierdził, że podejmie działania, by te archiwa trafiły do Instytutu. Niestety, prezes Kurtyka zginął w Smoleńsku – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” dr Gontarczyk.

Wśród dokumentów miały znajdować się m.in. materiały dotyczące masakry na wybrzeżu, kopalni Wujek oraz dotyczące osób, które brały udział w obradach Okrągłego Stołu i działań służb specjalnych PRL.

„Fakt” twierdzi, że dziennikarze dotarli do informacji od „osoby z bliskiego otoczenia Jaruzelskiego”, z których wynika, że wszystkie dokumenty sowieckiej marionetki trafiły do jego córki, Moniki. Ze zaś – zgodnie z wolą zmarłego – miały zostać przekazane Fundacji Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL. Według gazety, obok córki Jaruzelskiego, w radzie zasiadają m.in.: Ryszard Strzelecki Gomułka (syn Wiesława Gomułki) oraz były wiceszef Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, gen. Wacław Szklarski.

Informator „Faktu” twierdzi, że w domu Jaruzelskich przechowywano około 2 tys. teczek z dokumentami. Miały one trafić do magazynu przy bibliotece Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Dyrekcja uczelni twierdzi, że uczelnia nie posiada tych akt.

CWIK/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net