GUS alarmuje: społeczeństwo się starzeje

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Według analizy Głównego Urzędu Statystycznego Polska starzeje się w zastraszającym tempie. Jeśli nic się nie zmieni, za ok 30. lat emeryci będą stanowili jedną trzecią społeczeństwa.

Obecnie 7,3 mln Polaków to osoby w wieku poprodukcyjnym (czyli mężczyźni po 65 roku życia i kobiety po sześćdziesiątce). Stanowi to 19 proc. całego polskiego społeczeństwa. Jak twierdzi GUS, w przyszłości ta wartość drastycznie wzrośnie, spadać za to będzie dzietność Polek. Już w ubiegłym roku badania wykazały spadek liczby mieszkańców w 12 z 16 województw. Największe straty odnotowały woj. śląskie, lubelskie i łódzkie.

Przewidywania na rok 2050 nie są optymistyczne. Jeśli wierzyć GUSowi, za 34 lata będzie się rodzić o 24 proc. mniej dzieci niż obecnie, przybędzie za to emerytów. W 2025 r. w Polsce będziemy mieć 8,2 mln osób w wieku poprodukcyjnym, w 2050 r już 11,1 mln, co stanowić będzie jedną trzecią społeczeństwa. Pozytywną informacją jest natomiast fakt, iż seniorzy odczuwają satysfakcję ze swojego życia. Ponad połowa ankietowanych osób powyżej 75 roku życia uznała, iż jest zadowolona. Jedynie niecałe 3 proc. pytanych stwierdziła, że jest niezadowolona, a bardzo niezadowolonych okazało się 0,6 proc.

MGOT/wnp.pl, telewizjarepublika.pl, tvn24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net