GW i „Krytyka polityczna” promują pogaństwo

foto: Silar, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Silar, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Pogański rytuał jako „nowoczesna i świecka (sic!)” alternatywa dla Pierwszej Komunii Świętej? Czasopismo Sierakowskiego oraz dziennik z Czerskiej wytrwale zachęcali rodziców, by przyprowadzali swoje dzieci na „postrzyżyny-zapleciny”. Rytuał słowiański dla małego grona dzieci odprawiony został w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

„Ceremonia organizowana jest z myślą o dzieciach 8-10-letnich, które chciałyby zintegrować się z tradycją naszych przodków i przodkiń oraz sięgnąć do korzeni naszej kultury” – czytamy na stronie „Krytyki Politycznej”. Postrzyżyny to obyczaj z czasów pogańskich, polegający na rytualnym (a więc powiązanym z wierzeniami słowiańskimi) obcięciu włosów chłopcu, przechodzącemu z opieki matki pod kuratelę ojca. Odpowiednikiem tego rytuału były dla dziewczynek tzw. zapleciny, podczas których miały miejsce również wróżby.

Zarówno dla „Krytyki Politycznej”, jak i dla promującej akcję „Gazety Wyborczej” ani wróżby, ani rytuały, ani wierzenia w bóstwa słowiańskie nie są jednak tak wielkim „zabobonem” jak religia katolicka. Dlatego też „GW” starała się reklamować wydarzenie jako alternatywę dla Pierwszej Komunii Świętej i, mimo niewątpliwie pogańskiego charakteru, przedstawiać je jako „świeckie”.

„Komunia Święta? Niekoniecznie. Mogą być też Postrzyżyny-Zapleciny” – głosił nagłówek „Wyborczej”, informujący o wydarzeniu. Tuż obok zdjęcie dzieci w strojach komunijnych. Jak czytamy dalej, organizatorka wydarzenia uważa, że jej dzieci będą czuły się „dyskryminowane”, ponieważ nie pójdą do Pierwszej Komunii i chciała stworzyć im alternatywę. Matka dziewczynki o słowiańskim imieniu Damroka tłumaczy: „przeczuwałam, że też będą chciały mieć podobną uroczystość, choćby z tego względu, że w maju nawet szkoła, która nie jest wyznaniowa, tętni tym wydarzeniem”. W sukurs przybyła „Krytyka Polityczna”, która zdecydowała się zorganizować postrzyżyny w Świetlicy KP w Trójmieście. Na razie jedynie dla ośmiorga dzieci (niewielka ilość miejsc miała zapewne podnieść prestiż wydarzenia, które rywalizuje z „trywialną i pospolitą” Pierwszą Komunią) – decydowała kolejność zgłoszeń. Ostatecznie zgłosiło się jedynie sześcioro maluchów. Wydarzenie mimo wszystko uznano za sukces, zwłaszcza, że wzięła w nim udział jedna dziewczynka z rodziny deklarującej się jako katolicka, ponieważ –  jak twierdziła matka uczestniczki, „wszystko, co poszerza nasze horyzonty, jest fajne”. „Katolickiej” mamie nie przeszkadzało ani trochę, że w trakcie udziału w postrzyżynach dzieci otrzymały „plasterek drzewa”, a obcięte kosmyki włosów umieszczano w pudełkach związanych nićmi, których barwy miały symbolizować „siły wewnętrzne” oraz ich przyszły los.

Ponieważ nad wydarzeniem czuwa redakcja z Foksal, całość odbyła się w duchu gender, wbrew słowiańskim tradycjom, które wyraźnie zaznaczały różnice między płciami. „Tradycyjnie ceremonia Postrzyżyn skierowana była do chłopców, Zaplecin do dziewcząt. Chcemy jednak połączyć obie uroczystości i wybór danej ceremonii, lub decyzję o uczestnictwie w obu, pozostawić dzieciom – w zależności od ich preferencji i długości włosów” – pisała na stronie wydarzenia „Krytyka Polityczna”.

MGOT/pch24.pl, wyborcza.pl, krytykapolityczna.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.