Heroiczny duszpasterz Kazachstanu (RECENZJA)

Ks. A. Posacki, „Apostoł Kazachstanu i Świadek Ewangelii. Błogosławiony ks. Władysław Bukowiński”, wyd. Monumen

O miejscu, w którym przyszło mu sprawować dzieło ewangelizacji pisał: „Rosja jest jak suchy step. Wystarczy rzucić iskrę, a zapłonie wiara i nadzieja”, zaś o sobie: ” ustawiczny domokrążca”, a o 10-letnim pobycie w łagrach: „wola Boża”. Błogosławiony ks. Władysław Bukowiński to postać na wskroś niezwykła i warta uwagi nie tylko w kontekście heroicznej wiary chrześcijańskiej, ale także określonych postaw psychologicznych.

Próby analizy życia błogosławionego podjął się ks. Aleksander Posacki i była to próba bardzo udana.

Książka „Apostoł Kazachstanu i świadek Ewangelii. Błogosławiony ks. Władysław Bukowiński” wydawnictwa Monumen to pozycja, którą można określić słowem „solidna”, zarówno w sferze wyglądu jak i treści. Gruby, 400-stronicowy wolumin w twardej oprawie stanowi szczegółowe studium życia bł. kapłana.

Ksiądz Aleksander Posacki nie proponuje nam jednak „suchej” biografii w postaci chronologicznie ułożonych faktów. Stanowią one jedynie podstawę wielopłaszczyznowej refleksji psychologicznej, filozoficznej i religijnej.

O życiu słów kilka

Życie błogosławionego należy do kategorii tych historii, które musiały się doczekać wielu książkowych analiz. O tym, co najbardziej zdumiewa i fascynuje, kiedy podążamy śladami ks. Władysława Bukowińskiego, musi zdecydować każdy sam.

Jednak z perspektywy dzisiejszych czasów, obowiązujących trendów i systemu wartości, fenomen stanowi postawa chrystocentryczna księdza oraz jego stosunek do Ewangelii – nie jako utopijnej wizji, ale realnego testamentu Chrystusa, który należy wypełniać w każdych warunkach. Nawet tych najcięższych, co dobitnie udowadniał ks. Bukowiński.

Ten polski ksiądz za posługę kapłańską został skazany na 10 lat łagrów. Jednak kara ta oraz inne (w sumie 13 lat w więzieniach), zderzenie z sowieckim systemem totalitarnym oraz przymusowa zsyłka do Kazachstanu nie zdołały zachwiać światopoglądem ks. Bukowińskiego. Paradoksalnie – umocniły go. Oto błogosławiony kapłan po odbyciu kary zsyłki do jednej z najuboższych kazachstańskich prowincji odrzuca możliwość repatriacji, aby sprawować misję kapłana-domokrążcy wśród najuboższych.

Czy warto?

Książka Aleksandra Posackiego to dzieło, które można bez wahania zarekomendować wymagającemu czytelnikowi. Nie jest to zwyczajna biografia, a „biografia duchowa” – rodzaj wędrówki z przewodnikiem-autorem po życiu bł. Władysława Bukowińskiego i refleksji nad wewnętrzną motywacją jego czynów.

To doskonała lekcja optymizmu, nauka zmieniania przeszkód w okazje, a przeciwności losu w możliwość naśladowania Chrystusa.

Zamówienie książki bezpośrednio od wydawcy dostępne jest TUTAJ.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Więcej artykułów autora

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net