„Hieny Roku” dla dziennikarzy z „Wyborczej”

Dziennikarze Gazety Wyborczej zostali oficjalnie ogłoszeni „Hienami Roku”. Wykazali się bowiem postawą pełną zaprzeczenia „zasad niezależnego dziennikarstwa w wolnym państwie”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznawało nagrody za 2014 rok. Wraz z tym odbyło się ogłoszenie i przyznanie antynagród dla „Hien Roku”. Zostali nimi dziennikarze Gazety Wyborczej: Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego oraz Wojciech Czuchnowski, dziennikarz. Na antynagrodę zapracowali sobie poprzez „lekceważące i pozbawione empatii oraz zawodowej solidarności” wypowiedzi o aresztowaniu 20 listopada 2014 roku dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki zawodowe w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Członkowie zarządu uważają, że takie zachowania dziennikarzy z Wyborczej nie powinny mieć w ogóle miejsca po 1989 roku i że jest to „jednoznaczne i niepodważalne naruszenie zasad wolności słowa”.

– Nie wiem jaką rolę odgrywali tam dziennikarze (…) nie wiem jak tam było. Niech oni staną przed sądem i powiedzą. Jeżeli brali udział w zadymie i włamywali się do PKW, to powinni za to odpowiedzieć. Ja uważam, że kwalifikacja, którą zastosowano jest niezwykle łagodna. Mir domowy, kwalifikacja, która mogłaby dosyć łatwo być zastosowana, to jest zakłócenie wyborów, czy napaść z przemocą, wdarcie się do instytucji państwowej, więc w sumie to zachowanie policji było łagodne. I teraz podnoszenie, że jakiś dziennikarz przypadkowo, lub nieprzypadkowo został zatrzymany i być może zostanie mu postawiony zarzut zakłócenia miru domowego, niech odpowie na ten zarzut i niech się broni. Ja nie będę bronił dziennikarza ryczałtowo tylko dlatego że jest dziennikarzem, ponieważ wiem, że niektórzy dziennikarze bardzo łatwo zamieniają się w agitatorów ludowych, trybunów ludowych, a nawet partyzantów – powiedział o dziennikarzach z PKW Piotr Stasiński.

Członkowie zarządu podkreślają, że Stasiński napisał swoją opinię trzy dni po aresztowaniu tych dziennikarzy, w związku z czym miał dużo czasu, aby dowiedzieć się o roli, jaką tam pełnili. Mimo tego „wyraził opinię skandaliczną, będącą zaprzeczeniem zasad niezależnego dziennikarstwa w wolnym państwie”.

Wojciech Czuchnowski zasłużył sobie na tytuł „Hieny Roku” przez dwa teksty dla GW. W jednym z nich zostało zawarte stwierdzenie: „Zajęcie siedziby Państwowej Komisji Wyborczej to wydarzenie, jakiego nie mieliśmy w historii polskiej demokracji. Grupa oszalałych zwolenników teorii spiskowej wdarła się do kluczowej dla państwa instytucji w newralgicznym momencie podliczania wyników wyborów. Paraliżując pracę komisji, plują w twarz większości Polaków, dla których wolne wybory są jedną z największych wartości odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Z kolei w drugim tekście Czuchnowski napisał: „Zakładam, że Pawlicki został zatrzymany w trakcie wykonywania czynności dziennikarskich, więc chętnie przyłączę się do protestu i podpiszę list w tej sprawie. Terlikowskiemu chciałbym jednak przypomnieć całkiem niedawne występy jego dziennikarzy, którzy zaatakowani przez narodowców i kiboli podczas demonstracji 11 listopada wykrzykiwali przed kamerą »nie jesteśmy TVN-em«. Słusznie zakładali, że zostali wzięci za reporterów innej stacji. Nie byli jakoś oburzeni samym aktem agresji wobec mediów. Usiłowali tylko sprostować »oczywistą pomyłkę«, że to nie ich powinni tłuc szalikowcy. Gdyby bito tych z TVN, wszystko byłoby ok”.

Zarząd stwierdził, że Czuchnowski pisał te teksty w dość krótkim czasie po wydarzeniu. Podkreślił jednak, że również on miał czas, aby zapoznać się z faktami. – Tego typu manipulacje faktami dalekie są od jakichkolwiek standardów pracy dziennikarskiej, podsycają tylko konflikty i podziały w środowisku, tym samym podważając zaufanie do wykonywanego przez nas zawodu – napisano na stronie SDP.

Warto dodać, że obaj dziennikarze – Jan Pawlicki i Tomasz Gazella – zostali uniewinnieni.

Źródło: gosc.pl

Anna Oflus

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net