22 czerwca 2024
Wiadomości

Hiszpański badacz ds. konfliktów ocenił, że cztery cywilizacje ewentualnych obcych w naszej galaktyce mogą być wrogo do nas nastawione

Specjalista ds. konfliktów międzynarodowych Alberto Caballero ocenił, że za około 260 lat mieszkańcy Ziemi będą w stanie zaatakować cywilizacje, które mogą żyć w innych układach słonecznych. Dodał jednak, że ryzyko ewentualnego konfliktu będzie marginalne.

Caballero jest doktorantem na hiszpańskim Uniwersytecie Vigo. Zajął się rozważeniem ewentualnej wojny między ludźmi a ewentualnymi cywilizacjami obcych. Wnioski zawarł w artykule naukowym, który zamieszczono w archiwum preprintów naukowych „arXiv”.

– Jeśli w kosmosie istnieją inne cywilizacje i jeśli ich skłonność do najeżdżania sąsiadów odpowiada skłonności Ziemian do wywoływania wojen, to ile może być agresywnych kosmitów tylko w Drodze Mlecznej? – pyta w swoim artykule Caballero.

„National Geographic Polska” wskazuje, że artykuł jeszcze nie został zrecenzowany, choć budzi spore zainteresowanie. Analiza badacza nie zawiera jednak klarownych wniosków i – oczywiście – jest czysto teoretyczna.

– Statystyka wskazuje, że w naszej galaktyce istnieją cztery wrogie cywilizacje, które – gdyby miały takie możliwości techniczne – najechałyby Ziemię – czytamy na national-geographic.pl.

Caballero zebrał dane dotyczące konfliktów zbrojnych na naszej planecie z lat 1950-2022. W tym czasie wojnę, najazd lub inwazję przeprowadziło 51 państw spośród 195 istniejących. Najczęstszym agresorem były Stany Zjednoczone, które – według badacza – dokonały agresji 14 razy.

– Następnie Hiszpan oszacował prawdopodobieństwo, że dany kraj wywoła wojnę, uzależnione od udziału jego wydatków na wojsko w ogólnych, globalnych wydatkach zbrojeniowych. Znów przodowały tu Stany Zjednoczone. Amerykańskie wydatki na wojsko stanowiły 38 proc. wszystkich pieniędzy lokowanych w sektorze zbrojeniowym w badanych okresie – podaje NG.

Następnie badacz zsumował skłonności poszczególnych państw do wywoływania wojny i podzielił wynik przez liczbę państw świata. Wynik wyszedł 0,028 proc. i taki ma być wskaźnik pokazujący „aktualne prawdopodobieństwo, że ludzkość dokona inwazji na obcą cywilizację”.

Dalej Caballero wykorzystał skalę Kardaszowa do oszacowania, kiedy mieszkańcy Ziemi będą w stanie wykonywać podróże międzygwiezdne. Oszacował, że stanie się tak za 259 lat. Dodał do tego założenie, że ludzka skłonność do inwazji maleje wraz z postępującym czasem. Za 259 lat według Caballera ludzkość ma szansę 0,0014 proc. na to, że rozpocznie wojnę z obcą cywilizacją.

Dalej badacz wykorzystał dane SETI z 2012 roku, by przełożyć skłonność do prowadzenia wojen wobec ewentualnych obcych cywilizacji. Według tychże oraz według równania Drake’a wynika, że tylko w naszej galaktyce może istnieć około 15 tys. mniej lub bardziej zaawansowanych od nas cywilizacji. Przy założeniu podobnego współczynnika agresji, cztery (dokładnie 4,42) z ewentualnych obcych cywilizacji byłyby wrogo do nas nastawione. Przy kolejnym jednak założeniu dotyczącym spadku agresji wraz z rozwojem, liczba cywilizacji wrogich spada poniżej jednej.

– Prawdopodobieństwo, że obca cywilizacja, z którą nawiążemy kontakt nas zaatakuje jest dwa rzędy wielkości mniejsze niż prawdopodobieństwo, że w Ziemię uderzy mordercza asteroida – ocenia Caballero.

– Eksperyment myślowy Hiszpana jest ciekawy. Jednak rozumowanie, jakie zaproponował, budzi wiele zastrzeżeń. Po pierwsze, jego podstawą są dane o konfliktach na Ziemi z krótkiego okresu: tylko siedemdziesięciu lat. Po drugie, opiera się na wielu ryzykowanych założeniach. Np. takim, że skłonność do agresji potencjalnych kosmitów będzie odpowiadała ludzkiej. Jeśli dołożymy do tego ogromne odległości w kosmosie, ryzyko wojny z obcą cywilizacją spada praktycznie do zera – ocenia „National Geographic Polska”.

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net