Hołd dla Cichociemnych na Narodowym

foto: Przemysław Jahr, licencja Domena Publiczna via Wikimedia Commons
foto: Przemysław Jahr, licencja Domena Publiczna via Wikimedia Commons

„Hołd Cichociemnym” – taki biało-czerwony napis będzie wyświetlany na fasadzie Stadionu Narodowego w Warszawie w poniedziałek i wtorek. Będzie on widoczny zaraz po zmroku do godziny 22:00. Pomysłodawcą była Fundacja im. Cichociemnych, która zajmuje się upamiętnianiem legendarnych żołnierzy w 75. rocznicę zrzutu Cichociemnych.

We wtorek w Kobyłce pod Warszawą odbędzie się bieg Cichociemnych. Udział w nim wezmą przedstawiciele służb mundurowych i uczniowie klas mundurowych. Trasa ma długość 7 km. Ochotnicy przebiegną ją w strojach wojskowych. Również we wtorek rozpocznie się emisja 10-złotowych monet okolicznościowych, które wydaje w celu upamiętnienia rocznicy Narodowy Bank Polski.

Cichociemni byli najlepszymi żołnierzami szkolonymi w Wielkiej Brytanii. Zrzucani na spadochronach na teren okupowanej Polski mieli za zadanie walczyć z niemieckim okupantem oraz organizować szkolenia polskiego ruchu oporu. Pierwszego zrzutu dokonano w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

Maj/niezalezna.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net