24 maja 2024
Wiadomości

Hollande: Republika Francuska musi zrobić miejsce dla islamu

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Prezydent Francji François Hollande podkreślił, że mimo iż jego kraj ma surowe przepisy dot. rozdzielenia organizacji religijnych od państwa, to jednak nie jest to równoznaczne z tym, że duża mniejszość muzułmańska nie może praktykować swojego wyznania. Polityk stwierdził, że „islam może współistnieć z sekularyzmem”.

Hollande, który w przyszłym roku będzie ubiegał się o reelekcję, w przemówieniu dot. terroryzmu i demokracji, wygłoszonym w Paryżu, stanął w obronie mniejszości muzułmańskiej. – Nic w idei świeckości nie sprzeciwia się praktykowaniu islamu we Francji, pod warunkiem, że przestrzega się prawa – powiedział francuski prezydent. Ponadto polityk stwierdził, że sekularyzm nie jest „religią państwową”, która miałaby być stosowana wobec wyznawców innych religii. Hollande potępił również „stygmatyzację muzułmanów”.

Prezydent odniósł się do toczącej się dyskusji na temat zakazu noszenia islamskich strojów kąpielowych (burkini) na francuskich plażach. Ograniczenie to wprowadziło 30 miast pod pretekstem ochrony świeckości państwa. Restrykcja ta została jednak uznana przez Najwyższy Sąd Administracyjny za „poważne” naruszenie podstawowych wolności.

Hollande podzielił zdanie Sądu, tłumacząc że zakaz noszenia burkini de facto jest „niezgodny z konstytucją”. Polityk uważa, że islam może współistnieć ze świeckim państwem francuskim, podobnie jak ma to miejsce w przypadku chrześcijaństwa i judaizmu.

Prezydent Francji jako przedstawiając się jako „obrońca demokracji” mówił, że kraj ten nie może zrezygnować ze swoich podstawowych wartości: wolności, równości i braterstwa. – Czy ustawa Patriot i więzienie w Guantanamo ochroniły Amerykanów przed atakami terrorystów? – pytał Hollande. – Nie – powiedział prezydent, nawiązując do wypowiedzi swojego poprzednika Sarkozy’ego, który popiera internowanie osób podejrzanych o terroryzm w specjalnych obozach. – Demokracja jest naszą bronią – stwierdził Hollande, który oskarżany jest o wdrożenie szeregu środków inwigilujących obywateli tuż po zamachu w Paryżu.

Jeśli wybory we Francji odbyłyby się w tym roku, według sondaży Hollande przegrałby je z kretesem. Za czasów prezydentury lidera socjalistów kraj ten nie uporał się z wysoki, bezrobociem, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Maj/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net