Imigranci pod „ochroną”. Policja nie będzie podawała narodowości przestępców w swoich statystykach, bo to „powoduje piętnowanie”

Policja w Polsce, wcześniejszym wzorem unijnych państw, postanowiła zaprzestać informowania o narodowości sprawców przestępstw. Komenda Główna Policji przekonuje, że nie chce „powodować piętnowania obywateli konkretnego kraju”.

– Ile osób zostało zatrzymanych w 2022 roku na terenie Polski w związku z popełnieniem przestępstw lub wykroczeń? Ile spośród nich stanowili cudzoziemcy? Jakiej byli narodowości? Ile osób w 2022 roku było ściganych na terenie Polski listem gończym? Ilu obcokrajowców znajdowało się w ww. grupie? Jakiej byli narodowości? – te pytania wysłała redakcja kresy.pl do KGP w ubiegłym miesiącu.

– W 2022 roku na terenie Polski doszło do 138 789 zatrzymań procesowych na podstawie przepisów kodeksu postępowania karnego, w tym ponad 11 200 obcokrajowców kilkudziesięciu różnych narodowości – odpowiedziała KGP.

Portal zwraca uwagę, że nie wskazano, ilu przedstawicieli poszczególnych narodowości znalazło się w tej grupie. Policja przekonywała, że „nie posiada takich danych”.

Kresy.pl przypomniały policji, że w 2018 ta przekazała „Rzeczpospolitej” dane dotyczące cudzoziemców poszukiwanych listami gończymi z uwzględnieniem ich narodowości.

– Wówczas we wspomnianych statystykach dominowali Ukraińcy – czytamy.

– Dane z 2018 roku wskazywały na lawinowy wzrost cudzoziemców poszukiwanych listami gończymi w Polsce. We wrześniu 2018 na liście ściganych było ich 3949, z czego aż 3253, czyli ponad 80 proc., stanowili obywatele Ukrainy (rok wcześniej Ukraińców było 1,6 tys., a dwa lata temu – 956) – napisano.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

KGP tydzień temu odpowiedziała, że nie ujawnia tego typu danych.

– Nie dokonujemy w przekazywanych danych wyszczególnienia na obywatelstwo osób poszukiwanych listami gończymi, z uwagi na stanowisko, prośby i skargi wielu ambasad i urzędów konsularnych, aby nie powodować piętnowania obywateli konkretnego kraju. Jednocześnie zgodnie z ustawą o sprawozdawczości nie ma obowiązku prawnego gromadzenia takich danych – cytuje odpowiedź KGP portal kresy.pl.

Portal przypomina, że „podobna praktyka – tj. ukrywanie narodowości sprawców przestępstw – była stosowana w poprzednich latach w niektórych krajach Europy”. Przypomniał także konkretne przypadki, które były szeroko krytykowane przez środowiska prawicowe i prawicowymi się nazywające, m.in. sprzyjające obecnie rządzącej oligarchii media.

kresy.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Tt/Polska Policja

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Jeden komentarz do “Imigranci pod „ochroną”. Policja nie będzie podawała narodowości przestępców w swoich statystykach, bo to „powoduje piętnowanie”

  • 1 marca 2023 o 15:52
    Bezpośredni odnośnik

    A jeszcze nie tak dawno pisowe media grzmiały przeciw tym metodom stosowanym na Zachodzie….

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net