Indie chętne na polskie technologie górnicze i żywnościowe

foto: wikimedia commons
foto: wikimedia commons

Indie są zainteresowane naszymi technologiami górniczymi, m.in. czystego węgla oraz jego gazyfikacji. Rosnące mocarstwo interesuje się także polskimi technologiami przetwórstwa żywności.

– Węgiel jest tradycyjnym obszarem współpracy pomiędzy indyjskim i polskim sektorem wydobywczym. (…) Założyliśmy specjalną grupę współpracy ds. węgla i wydobycia. Delegacja indyjska odwiedziła Katowice, które są sercem górnictwa w Polsce. Towarzyszyły jej indyjskie firmy, które zapoznały się z technologiami wydobycia – powiedziała ambasador Indii w Polsce, Ajay Bisaria. Jak zaznacza, Indie potrzebują również technologii przetwórstwa żywności. – W ubiegłym roku Polskę odwiedziła delegacja z Pendżabu, która była w Lublinie, by zobaczyć te technologie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Założyliśmy specjalną wspólną komisję ds. przetwórstwa żywności i produktów rolniczych. Mamy nadzieje na rozwijanie tej współpracy – powiedziała ambasador.

Od soboty w Indiach przebywa delegacja polskiej misji gospodarczej. Przewodniczy jej minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Jej organizatorami są: Krajowa Izba Gospodarcza, Indyjsko-Polska Izba Gospodarczo-Handlowa we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Ambasadą RP w New Delhi oraz Ambasadą Indii w Polsce. Głównym celem misji jest udział w międzynarodowym forum gospodarczym Make in India Week w Mumbaju. W wydarzeniu biorą udział szefowie rządów innych państw oraz przedstawiciele sektora biznesowego z Indii, Europy, Ameryki i Azji.

Polsko-indyjska wymiana handlowa w 2014 r. osiągnęła wartość prawie 2,3 mld USD, a za pierwszych jedenaście miesięcy 2015 r. – nieco ponad 2 mld USD (w tym polski import to ok. 1,6 mld USD, a eksport – ok. 400 mln USD).

CWIK/Radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net