3 marca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Indie zakazują spożywania alkoholu

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Władze stanu Bihar w Indiach zakazały używania alkoholu w jakiejkolwiek formie. Oznacza to, że tamtejsi kapłani nie mogą odprawiać Mszy świętej z wykorzystaniem wina. Kościół protestuje, jednak władze pozostają nieugięte.

Przedstawiciel rządu indyjskiego stanu Bihar poinformował, że Kościół katolicki nie może wykorzystywać wina podczas Mszy świętej, ponieważ byłoby to równoznaczne ze złamaniem obowiązującego prawa, które całkowicie zakazuje spożywania alkoholu. Przepisy, które weszły w życie w kwietniu początkowo nie obejmowały celebrowania liturgii. Władze jednak zmieniły zdanie i odmówiły Kościołowi takiej możliwości.

 – Liczę się z tym, że wkrótce przyjdą urzędnicy i zamkną winnicę – powiedział kierujący kościelną winnicą w archidiecezji Patna o. Francis Thattaparambil SJ. Od ponad 50 lat wytwarza ona wino za zgodą władz, wciąż pozostając w rękach jezuitów.

Ks. Devasia Mattathilany, rzecznik archidiecezji, poinformował, że ma zamiar zaapelować do władz, by przemyślały zakaz i zmieniły swoją decyzję, ponieważ wino mszalne jest „integralną częścią liturgii”.

Stan Bihar znajduje się na północnym wschodzie Indii, przy granicy z Nepalem. Zamieszkują go 104 mln osób, z czego większość stanowią hindusi. 17% ludności to muzułmanie. Chrześcijanie natomiast są w zdecydowanej mniejszości. Szef lokalnego rządu, Nitish Kumar, odpowiedzialny za wprowadzenie zakazu, jest wegetarianinem i abstynentem.

Maj/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net