2 kwietnia 2024
Wiadomości

Internet na świecie może w tym roku „zniknąć” na kilka tygodni. 10 proc. szans na globalną katastrofę

Peter Becker z George Mason University twierdzi, że w tym roku nawet na kilka tygodni może „zniknąć” Internet na całym świecie. Powodem ma być silna burza magnetyczna na Słońcu.

Becker od jakiegoś czasu alarmuje, że taka sytuacja staje się coraz bardziej prawdopodobna. Spowodowane jest to coraz większą aktywnością Słońca.

Z tego powodu może dojść do potężnej burzy magnetycznej. W efekcie nawet cała infrastruktura, na której opiera się współcześnie sieć, może zostać zniszczona.

Badacz nazywa zjawisko, które może nam zagrozić, „superburzą”. Jego zdaniem powinna ona wydarzyć się już w tym roku. Wówczas Internet przestanie działać na kilka tygodni, a w gorszym przypadku na kilka miesięcy.

– Zwiększona aktywność słoneczna może mieć wpływ na naszą zależność od Internetu – poweidział Peter Becker.

Zaznaczył, że swoje przewidywania oparł na podstawie tzw. rozbłysków słonecznych.

– Rozbłyski pojawiają się, gdy Słońce jaśnieje i widzimy promieniowanie, to jest rodzaj płomienia wylotowego. Następny wystrzał to koronalny wyrzut masy – wyjaśnił.

Same rozbłyski nie są groźne dla Ziemi czy ludzkości bezpośrednio. Natomiast może mieć wpływ na urządzenia elektryczne czy też właśnie funkcjonowanie sieci. Zniszczenie Internetu oznaczałoby globalny chaos.

Badacz wspomina o podobnym wydarzeniu z 1 września 1859 roku. Wówczas Richard Christopher Carrington dostrzegł na niebie najpewniej rozbłyski słoneczne. W efekcie doszło do największej w historii burzy geomagnetycznej. Linie telegraficzne w Europie i USA zaczęły iskrzyć.

Zdaniem Beckera, gdyby taka sama burza wystąpiła dzisiaj, na co najmniej kilka tygodni przestałby działać Internet na całym świecie. Zniszczone zostałyby systemy telekomunikacyjne, zaś satelitarne zostałyby uszkodzone.

– Mówimy o czymś, co może naprawdę zniszczyć system na okres kilku tygodni lub miesięcy, jeśli chodzi o czas potrzebny na naprawę całej infrastruktury – powiedział Becker i ocenił, że istnieje 10 proc. szans na to, że takie wydarzenie wystąpi już w tym roku.

radiozet.pl

fot. ilustracyjne / fot. Belltobias Apc / Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net