IPN: żołnierze sowieccy nie mogą być czczeni

foto: Wikimedia Commmons
foto: Wikimedia Commmons

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wytoczył list do władz lokalnych, w którym apelował by nie czcić żołnierzy sowieckich, którzy zginęli podczas zajmowania miasta w 1945 roku. IPN przypomniał, że sowieci nie byli wybawicielami, a jedynie kolejnymi okupantami.

List zachęcał również do oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym, którzy zginęli w antysowieckim powstaniu. Pismo do władz miasta Gdańska sporządził dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Pisał też m.in. o tym, że Bóg osądzi postępowanie żołnierzy 2 Frontu Białoruskiego. Naczelnik IPN uważa, że poważne wątpliwości budzi czczenie ludzi, przez których został w Polsce wprowadzony komunistyczny terror. „Pojawiają się one w momencie oddawania przez polskie władze miasta Gdańska hołdu – poprzez złożenie kwiatów, zarówno samej dacie 27 marca, jak i żołnierzom, którzy czynem zbrojnym przynieśli Polsce 45 lat komunistycznego zniewolenia. W sposób wyraźny wątpliwego historycznie tła uroczystościom 27 (w tym roku obchodzonych 29) marca przydaje fakt wzniesienia na cmentarzu pomnika-mauzoleum, odsłoniętego 7 listopada 1947 r., czyli w dniu największego święta światowego komunizmu – rewolucji październikowej” – napisał Karol Nawrocki w liście skierowanym do prezydenta miasta oraz przewodniczącego Rady Miasta.

Naczelnik IPN przypomniał w liście w jaki sposób sowiecka armia obeszła się z ludnością Gdańska. „Podczas swojego pobytu w Gdańsku czerwonoarmiści przejawiali okrucieństwo w stosunku do wszystkich mieszkańców miasta, niezależnie od ich narodowości. Z podobną nienawiścią traktowali historyczną zabudowę naszego miasta. Przykłady okrutnych zbrodni, grabieży, demontażu urządzeń i całych przedsiębiorstw, deportacji, zbiorowych gwałtów oraz umyślnych podpaleń dokonywanych przez żołnierzy sowieckich znaleźć można na kolejnych stronach załączonej notatki” – twierdzi dr Karol Nawrocki. Instytut Pamięci Narodowej zaoferował pomoc przy pracach związanych  z kwestią Żołnierzy Niezłomnych, którzy polegli w czasie antykomunistycznego powstania na terenie Polski.

Joan/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net