9 kwietnia 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Irak i prześladowania chrześcijan oczami zakonnicy z Mosulu

Siostra Diana Momeka OP z konwentu Św. Katarzyny Sieneńskiej w Mosulu (Irak) wystąpiła 13 maja w Waszyngtonie przed Komisją Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. W mocnych słowach opowiedziała o prześladowaniach i cierpieniach, których codziennie doświadczają chrześcijanie w Iraku.

Zakonnica przybyła do Waszyngtonu z delegacją mniejszości religijnych zamieszkałych w Iraku i regionie, w tym chrześcijan i jazydów. – Tracąc swoje domy, swoje dziedzictwo i poczucie godności, iraccy chrześcijanie, którzy padli ofiarą Państwa Islamskiego, czują się opuszczeni przez potężnych na tej ziemi. Rośnie jednak ich wiara w Boga – opowiadała s. Diana.

Po bombardowaniach islamistów w 2009 r. władze zakonne ze względów bezpieczeństwa przeniosły s. Dianę do wspólnoty w mieście Qaraqosh. Po zajęciu przez tzw. Państwo Islamskie części terytorium, ponad 120 tys. Irakijczyków ratowało się ucieczką z Równiny Niniwy. Zakonnice zostały zmuszone przenieść się do Kurdystanu. – Zostaliśmy wypędzeni z naszych domów w ciągu kilku godzin, bez żadnego ostrzeżenia. Tego dnia straciliśmy wszystko, jak każdy chrześcijanin żyjący w tym regionie. Czujemy, że pozbawiono nas godności. Kiedy tracisz swój dom, tracisz wszystko, co masz. Tracisz swoje dziedzictwo, swoją kulturę – podkreśliła s. Momeka.

Dodała także, że iraccy chrześcijanie nie zrobili niczego, co by zmuszało ich do opuszczenia swojego kraju. – Są jego pierwszymi mieszkańcami. Mimo, że nasi przodkowie doświadczyli różnego rodzaju prześladowań, pozostali na swojej ziemi budując kulturę, która przez wieki służyła ludzkości. Nie chcemy niczego więcej, tylko by wrócić do naszego życia. Nie chcemy niczego więcej, niż powrotu do domu – apelowała na Kapitolu siostra zakonna.

Amerykańscy kongresmeni dowiedzieli się przy okazji, że s. Momeka miała problemy z wyjazdem do USA. Mimo iż wchodziła w skład oficjalnej delegacji, amerykański konsulat odmówił jej wizy. W rozmowie telefonicznej konsul miał stwierdzić, że siostra, prosząc o wjazd do USA, chce oszukać władze i zamierza pozostać w Stanach jako nielegalna imigrantka.

Mug/pl.radiovaticana.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net