Irlandia: nieprawidłowości przy referendum

foto: Julie Missbutterflies, licencja CC BY-SA 2.0 via Flickr.com
foto: Julie Missbutterflies, licencja CC BY-SA 2.0 via Flickr.com

Czy referendum, w wyniku którego Irlandia zalegalizowała „małżeństwa jednopłciowe”, było przeprowadzone prawidłowo? Niekoniecznie. Jak się okazuje, wydrukowano więcej kart do głosowania, niż jest uprawnionych obywateli.

W maju Irlandczycy mieli zdecydować, czy zgadzają się na tzw. „śluby homoseksualne”. 62 proc. osób głosowało na tak, w następstwie czego przyjęto odpowiednią poprawkę do konstytucji. Tymczasem pojawiły się podejrzenia, iż referendum nie jest miarodajne. Jak podaje portal BreakingNews.ie, istnieje duża dysproporcja między liczbą uprawnionych do głosowania Irlandczyków (3,023,025 os.) a ilością osób zarejestrowanych oraz wydrukowanych kart (3,221,681). To daje różnicę 200 tys. głosów. Śledztwo dziennikarskie w tej sprawie ujawniło, iż do rejestru głosujących wliczono m.in. osoby, które wyemigrowały z Irlandii bądź zmieniły adres.

Jak twierdzi analityk Odran Flynn, dysproporcja może być jeszcze większa, jeśli weźmie się pod uwagę np. obywateli Brytyjskich czy osoby, które nie zdążyły się zarejestrować. Uważam, że jedną z zasad demokracji jest fakt, iż można zaufać systemowi głosowania – komentuje Flynn. Jego zdaniem tak duża dysproporcja poddaje w wątpliwość zarówno wiarygodność samego rejestru wyborców, jak i systemu głosowania.

O referendum w Irlandii można przeczytać TUTAJ.

MGOT/irishtimes.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net