2 grudnia 2023
Wiadomości

ISIS jak sekta

Państwo Islamskie prowadzi proces radykalizacji muzułmanów oraz rekrutacji nowych członków do walki na Bliskim Wschodzie, a także zamachowców działających w Europie bardzo skutecznie i profesjonalnie. Walka z tym zjawiskiem stanowi ogromne wyzwanie dla służb Starego Kontynentu. Szacuje się, że w szeregach ISIS może znajdować się nawet 40 Polaków.

foto: YouTube
foto: YouTube

Ostatnio w mediach głośno było o Polaku, 24-letnim Jakubie Jakusie z Sandomierza, poszukiwanym przez Interpol, zakwalifikowanym jako najgroźniejszy przestępca. Przypadek ten nie jest jednak odosobniony, lecz co prawda nie znane są szczegóły zaangażowania naszych rodaków w działalność Państwa Islamskiego.

Europol i ONZ wskazują, że w szeregach ISIS może być około 40 Polaków i osób powiązanych z naszym krajem. Maciej Wojewódka, działacz społeczny i publicysta z Krakowa, uważa, że w przypadku osób z Europy fanatyzm religijny nie jest najważniejszym motywem do działania na rzecz Państwa Islamskiego. Autor e-booka pt. „Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska” przekonuje, że w grę mogą wchodzić problemy rodzinne. Wojewódka wnioskował do MSWiA oraz do Kancelarii Premiera o przeprowadzenie szczegółowych badań dot. radykalizacji.

ISIS ma swoich specjalistów od rekrutowania dżihadystów oraz radykalizacji społeczeństwa. Działają oni również w Internecie, co pozwala im dotrzeć do ludzi z różnych zakątków świata. Proces ten jest z natury niemoralny. Ekstremiści nierzadko kierują swój przekaz do osób cierpiących. „Islamiści świadomie wykorzystują osoby cierpiące na depresję czy schizofrenię. Łatwiej do nich dotrzeć, zrobić pranie mózgu i skłonić do przemocy. Podobnie z dziećmi, które też terroryści czynią swym narzędziem” – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.

Dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas twierdzi z kolei, że „w polskich warunkach profilaktyka powinna wyglądać podobnie jak ta w walce z sektami, które w latach 90. były u nas aktywne”. – Mechanizmy radykalizacji, wciągania w struktury organizacji terrorystycznych są niemal identyczne jak w sektach, a jednak ekspansję sekt udało się zatrzymać – podkreślił dr Liedel.

Maj/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net