ISIS się zmniejszyło w 2015 roku

Od 1 stycznia do 14 grudnia 2015 roku ISIS zmniejszyło kontrolowaną przez siebie powierzchnię o 12,8 tys. kilometrów kwadratowych. To około 14 proc. całego terytorium dżihadystów. Najbardziej na niepowodzeniach Państwa Islamskiego skorzystali Kurdowie.

„Straty Islamskiego Państwa obejmują syryjskie miasto Tall Abjad na granicy z Turcją, miasto o strategicznym znaczeniu, iracki Tikrit i iracką rafinerię Bajdżi. Inne poważne straty tej grupy to odcinek autostrady między jej syryjską twierdzą – Rakką – a Mosulem w północnym Iraku, co komplikuje zaopatrzenie” – twierdzi Columb Strack, analityk IHS.

„Najważniejsze nabytki terytorialne Państwa Islamskiego w 2015 roku wynikają z ofensywy w zachodniej Syrii prowadzonej poprzez Palmirę i zdobycia centrum irackiego Ar-Ramadi. Obydwa te nabytki to efekt niemal symultanicznej ofensywy z maja 2015 roku, przeprowadzonej kosztem utraty północnej Syrii na rzecz Kurdów” – czytamy.

Straty terytorialne będą stanowić największy problem finansowy dżihadystów, jeżeli się weźmie pod uwagę naloty innych państw na struktury rafineryjne ISIS i ich znaczne zniszczenie.

Kurdowie bardzo skorzystali przez ten rok. Kontrolowane przez nich terytorium wzrosło o 186 proc. i liczy obecnie 15,8 tys. km kwadratowych. Obecnie sami sprawują władzę na niemal wszystkich etnicznie terenach kurdyjskich znajdujących się w Syrii.

Szy/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net