8 kwietnia 2024
Gospodarka i prawoKościół i wiaraWiadomości

ISIS sprzedaje zabytki przez sieć

Bandyci z ISIS sprzedają zagrabione zabytki przez Internet. Dżihadyści mają stałe kontakty z antykwariuszami z Europy. Serwisy internetowe nie są w stanie poradzić sobie z procederem.

Niektóre serwisy internetowe zaczęły już reagować na próby sprzedaży za ich pośrednictwem zagrabionych zabytków. Anonimowy przedstawiciel Facebooka przyznał, że, choć strony z oferowanymi cennymi przedmiotami są blokowane, nie zawsze udaje się zapobiec transakcjom. Sprzedawane są m.in. rzeźby, figury, monety czy rękopisy. Jeden z oficerów irackiego kontrwywiadu już w roku ubiegłym informował, że w samym tylko regionie An-Nabuka w pobliżu Damaszku dżihadyści zagrabili wiele cennych przedmiotów, których wartość oszacowano na 26 mln dolarów.

Belgijska policja ostrzega, że bandyci z ISIS nawiązali stałe kontakty z kolekcjonerami dzieł sztuki z Europy . Dżihadyści nawiązali już dobre relacje handlowe. Podobne sygnały docierają także z innych krajów. Służby potwierdziły szybki wzrost liczby skarbów cywilizacji chrześcijańskiej, które w latach 2011-2014 trafiły do USA z krajów Afryki Północnej oraz z Bliskiego Wschodu. Zabytki trafiają głównie do Europy Zachodniej przez Liban lub Turcję. Już w tych krajach nierzadko zmieniają one właścicieli.

Międzynarodowa Rada Muzeów opublikowała czarną listę. Spis ma pomóc policji i służbom celnym w likwidowaniu handlu skradzionymi działami sztuki. Obecnie działania te niewiele wnoszą – związek dżihadystów z liczącymi na wielkie zyski kolekcjonerami sztuki z Zachodu pogłębia się.

CWIK/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net